Respirátory pre seniorov sú stále v riešení, predošlé súťaže boli neúspešné

Záujemcovia nevedeli splniť požiadavku úradu.

foto ilustračné (pixabay.com)

Na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanci odsúhlasili návrh nákupu a distribúcie respirátorov typu FFP2 pre všetkých obyvateľov s trvalým pobytom v Nitre vo veku nad 65 rokov. Prednosta Mestského úradu v Nitre vtedy uviedol, že vzhľadom na počet obyvateľov mesta v danom veku, bude potrebných 33 tisíc kusov respiračných masiek. Každý senior mal dostať dva kusy. Spôsob distribúcie ešte nebol známy.

Po mesiaci respirátory nie sú, súťaže boli neúspešné.

„Čo sa týka témy respirátorov, myslím, že sme z toho rovnako frustrovaní, ako vy,“ odpovedal prednosta úradu Martin Horák poslancovi Milošovi Dovičovičovi, ktorý tému pripomenul.

Respirátory na jedno použitie strácajú účinnosť približne po ôsmich hodinách, radnica preto chcela zabezpečiť opakovateľne použiteľné ochranné masky. Cieľom je seniorom poskytnúť lepšiu respiračnú ochranu, než tú, ktorú je možné bežne zohnať v obchodoch.

Na ich obstaranie mesto použilo elektronický kontraktačný systém, „kvôli tomu, aby to bolo vysúťažené čo najskôr,“ vraví prednosta. Poslanec Ján Greššo poznamenal, že elektronické trhovníctvo niekedy nie je najlepší spôsob: „Efektívnosť tohto nástroja, je často veľmi chabá“. Domieva sa, že na nákup by sa mali využiť iné nástroje, ktoré ponúka zákon o verejnom obstarávaní. Lukáš Daniš, na úrade dočasne poverený výkonom funkcie vedúceho odboru verejného obstarávania uviedol, že elektronické trhovníctvo neraz obstaralo tovary a služby rýchlo a tak, ako bolo žiadané, preto „nebolo o čom sa rozhodovať“. Viceprimátor Špoták dodal, že pri danej výške zákazky je spôsob obstarávania predpísaný zákonom.

foto ilustračná (pixabay.com)

Zrejme nastali problémy v komunikácii, keďže podľa slov Martina Horáka sa vraj pri dvoch súťažiach stalo, že záujemca si nevšimol požiadavku na opakovateľne použiteľné masky, hoci mesto stanovilo požiadavku jasne. Obe tieto súťaže boli preto neúspešné. „Keby sme kúpili jednorazové a distribuovali ľuďom dva kusy, tak touto dobou by boli dva kusy jednorazového respirátora v smetiach,“ uviedol prednosta Horák dôvod, prečo chcú seniorom rozdávať masky s dlhšou dobou ochrany.

Dodal, že zisťovali, kto vôbec má na sklade 33 tisíc opakovane použiteľných respirátorov. Zohnať skladom takýto počet daných masiek je podľa jeho slov problém, alebo je to na dlhú dobu. „Pracujeme na tom, snažíme sa nájsť čo najlepšie riešenie,“ dodal prednosta.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password