Poradňa: Ako triediť plasty

Zo 150 plastových fliaš vedia vyrobiť napríklad 1 koberec.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

V minulých častiach našej poradne sme vám predstavili niekoľko tipov ako minimalizovať odpad pri nakupovaní, ale aj v domácnosti. Čo však s plastovým odpadom, ktorý napriek tomu vzniká? O možnostiach jeho triedenia a recyklácie informuje Mestský úrad v Nitre.

Pripomína, že hoci je plastový materiál ľahký, odolný, lacný a praktický, môže byť aj vhodným materiálom na recykláciu: „Netreba zabúdať ani na fakt, že z energetického hľadiska je recyklácia menej náročná, než výroba plastu z neobnoviteľných zdrojov ropy. Čiže triedením plastov vo veľkej miere šetríme prírodné zdroje“.

„Žlté smeti“

Do žltého vreca alebo kontajnera idú, samozrejme, plastové obaly, napríklad PET fľaše, nádoby z pracích a čistiacich prostriedkov, kozmetiky a podobne. Nepatrí sem linoleum, guma, molitan či stavebný polystyrén. Dôležité je nevhadzovať do žltých kontajnerov znečistený odpad. Nemali by sa tu nachádzať ani plasty so zvyškami jedál, kozmetiky, ropných, olejových a iných látok. Plasty nie je potrebné umývať vodou, stačí odstrániť zvyšky potravín alebo kozmetiky.

Do žltých kontajnerov patria obaly s týmito značkami (zdroj: mesto Nitra)

Aby bol plne využitý priestor smetných nádob, ak je to možné odpad stlačte.

„Do nádoby s objemom 1100 litrov sa zmestí asi 733 stlačených 1,5 litrových PET fliaš. Ak by neboli stlačené, zmestilo by sa ich tam len približne 200,“ informuje Mestský úrad na svojej webstránke.

Váš odpad ešte raz pretriedia.

Na triediacej linke plasty rozdeľujú podľa farby a druhu. Na samostatné spracovanie vyberajú PET fľaše, fólie a penový polystyrén. To, čo do plastového odpadu nepatrí alebo je veľmi znečistené, vyhadzujú. Zvyšok sa lisuje do balíkov a odváža na recykláciu. Zo 150 plastových fliaš je tak údajne možné vyrobiť jeden koberec, z 30 jednu fleecovú bundu.

Podľa enviroportálu Ministerstva životného prostredia SR najviac umelej hmoty spotrebuje obalový priemysel, nasleduje automobilový a stavebný priemysel.

Plasty už boli údajne nájdené vo všetkých moriach, vrátanie najhlbšieho miesta – Marianskej priekopy. Znečisťujú sa aj rieky a pôda, fauna i flóra. Väčšiu podporu by mali na základe Programu predchádzania vzniku odpadov postupne získavať napríklad vratné zálohové obchody a bezobalové obchody.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password