Poradňa: Ako minimalizovať odpad I.

Snaha o zero waste alebo nulový odpad začína byť u časti populácie životným štýlom. Neprodukovať žiadny odpad je možno trochu utopická predstava, ale čiastočnými zmenami spôsobu života sa k nej môžeme aspoň priblížiť.

„Viac ako štrnásť miliónov ton. To je množstvo odpadov, ktoré vyprodukovalo Slovensko v roku 2017. Z toho 2,1 miliónov ton bol komunálny odpad, čo predstavuje 393 kg na obyvateľa za rok. A toto číslo bohužiaľ každý rok narastá,“ spomína Petra Slezáková, autorka blogu zerowasteslovakia.sk. Petra sa negatívnym vplyvom odpadov na zdravie planéty v minulosti bližšie nezaoberala. Triedila plasty, sklo a papier a myslela si, že to stačí. Hovorí, že oči jej otvoril až dokumentárny film Story of Stuff a prednáška environmentalistky Bei Johnson.

„Chýbal mi však rýdzo slovenský zdroj informácií, ktorý by mi poradil s problémami každodenného života a transformáciou na zero waste v slovenských podmienkach,“ dodáva blogerka, ktorá sa preto snaží na základe vlastných skúseností poradiť aj Slovákom.

Podľa informácií envirorezortu z konca roka 2019 produkcia komunálneho odpadu od roku 2005 na Slovensku vzrástla o 49,2 %. Správa ale poukazuje tiež na to, že v dlhodobom horizonte došlo k mnohým zlepšeniam. K tým má prispieť aj novela zákona o odpadoch. Vatové tyčinky, slamky, nádoby na potraviny, nápojové obaly, taniere či príbory. Tieto a ďalšie plastové produkty už nebude možné od júla 2021 uvádzať na slovenský trh.

Zdroj: pixabay.com

Nakupujte „bezobalovo“

Aj v Nitre máme niekoľko tzv. bezobalových obchodov. Znamená to, že do obchodu prídete najlepšie s vlastnou nádobou a množstvo tovaru vám jednoducho odvážia, resp. odmerajú. V Špajzi môžete takto kúpiť obilniny, strukoviny, koreniny a v Bez obalu zase čapovanú drogériu.

Svojou troškou prispievajú do obmedzenia odpadov postupne aj väčšie reťazce. Napríklad Kaufland od minulého roka už nepredáva slovenské šalátové uhorky vo fólii. Hoci nebalené uhorky rýchlejšie strácajú čerstvosť, spoločnosť sa rozhodla obmedziť plastové fólie, ktorých ďalšia recyklácia nie je možná.

„Tým, že budeme predávať uhorky, ktoré nebudú zabalené vo fólii, sa na Slovensku ročne vyhneme produkcii 15 ton plastu,“ zdôrazňuje reťazec. V prípade, že nemáte so sebou vhodnú tašku v diskontnej sieti Lidl už nejaký čas nájdete pri zelenine a ovocí vrecúška, do ktorých si môžete tento typ tovaru vložiť. Suma vrecúšok je zanedbateľná, a najmä, je možné ich použiť viackrát.

Najvhodnejšie je chodiť na nákup s vlastnou textilnou taškou.

Výber je dnes naozaj široký. Ak chcete byť originálni, pozrite si pestrú ponuku handmade nákupných tašiek na sashe.sk – projekte, ktorý sprostredkúva predaj ručne robených prevažne slovenských výrobkov.

Zdroj: pixabay.com

Nenakupujte bezhlavo

Fast fashion a výpredaje sú lákadlom, a to nielen pre módne maniačky. Nakúpiť rýchlo, lacno a pritom moderne môžete aj inde. Len v centre Nitry máme minimálne 6 secondhandov. Áno, v týchto obchodoch to nevonia tak, ako v obchodných centrách a tiež tu nájdete typické fast fashion značky, ale časť veľkej produkcie textílií sa týmto spôsobom recykluje.

Všimnite si, že keď sa vyberiete prehľadať ponuku secondhandov, vo viacerých z nich stretnete tých istých ľudí. Aj v tomto prípade sa človek ľahko nechá zlákať smiešnymi sumami a z návštev sekáčov sa stane záľuba. Preto aj tu myslite na to, či oblečenie vynosíte alebo si ho dáte upraviť.

Nekupujte veci len preto, že stoja 50 centov.

Nezabudnite, že ponuka sekáčov sa pravidelne obmieňa. Kolekcie trvajú väčšinou 2 – 4 týždne, pričom ceny postupne klesajú. Ak budete mať šťastie, nájdete tu aj nenosené veci s pôvodnou visačkou.

Swapujte, darujte a upcyklujte

Swapy, teda akcie, kde môžete svoje oblečenie či doplnky vymeniť za iné, získavajú svojich obľúbencov aj v našom meste. Pravidelné swapy organizuje napríklad Sekáč na pešej zóne. „Na SWAPe vymieňame oblečenie, kabelky, topánky a doplnky. SWAPujeme dámske, pánske aj detské oblečenie. Princíp je veľmi jednoduchý, v pomere 1:1. Jeden kus donesieš, jeden si môžeš odniesť. Oblečenie, topánky a doplnky, ktoré chceš swapovať, musia byť vo výbornom stave. Voňavé, čisté a nepoškodené,“ informuje majiteľka Sekáča Katarína Kožená. Oblečenie, ale aj školské potreby a hračky môžete odovzdať aj v OZ Podaj mi ruku na mestskej tržnici v Nitre. Vybrané veci putujú do rodín, ktoré ich potrebujú. Odovzdávajte preto veci, ktoré by ste aj sami ešte využili.

Zdroj: pixabay.com

Kúsky, ktoré sa vám už nepáčia upcyklujte. Košele, blúzky, tričká prerobte podľa vlastných predstáv. Zo šiat môžete mať sukňu, z dlhých nohavíc krátke, z pánskych vecí dámske a naopak. Pri upcyklovaní využijete možno aj skrine rodičov alebo starých rodičov.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password