Peniaze zo zbierky pre Ukrajincov pôjdu aj na jazykové kurzy slovenčiny

Znalosť jazyka by mala viesť k ekonomickej sebestačnosti Ukrajincov.

Mesto Nitra a Nitrianska komunitná nadácia tento týždeň vyhlásili verejnú finančnú zbierku určenú na pomoc Ukrajincom, ktorí chcú v Nitre zostať dlhšiu dobu. Časť zbierky má smerovať aj na jazykové kurzy slovenčiny pre utečencov. Vyhlásil to dnes primátor Nitry Marek Hattas počas návštevy komunitného centra COMIN, ktoré je prvým kontaktným miestom pre cudzincov.

„Čím rýchlejšie sa naučia jazyk, tým jednoduchšie ich budeme môcť začleniť a tým jednoduchšie si nájdu prácu a budú ekonomicky sebestační,“ povedal primátor. Z toho vyplýva, že bude nižšia potreba robiť rôzne materiálne zbierky.

Centrum COMIN vzniklo v roku 2019. Podľa slov primátora časť verejnosti vtedy jeho vznik spochybňovala, no po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine a veľkému počtu prichádzajúcich utečencov sa viditeľne prejavila užitočnosť centra s fungujúcou sieťou konaktov.

Podľa údajov z radnice tu denne vybavia 100 až 200 klientov, pričom najväčší nápor býva po víkende. „COMIN hľadá ubytovanie pre utečencov, pomáha im v pracovných veciach, administruje potrebné papierovačky, deťom utečencov zabezpečuje umiestnenie v škôlkach a školách, rieši však aj množstvo individuálnych problémov,“ vysvetľuje aktivity centra radnica a zároveň pripomína, že pôsobí ako podpora pre ostatných starostov z regiónu aj pre ľudí z okresu.
.

foto ilustračná: pixabay.com

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password