Od dnes platné vyhlášky spresnili uvoľnenie opatrení, ktoré sa týkajú rúšok a karantény

Ako už včera uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR pri tomto opatrení zostávajú v platnosti niektoré výnimky, ktoré napokon spresnili od dnes platné vyhlášky.

foto ilustračná: pixabay.com

Pravidlá nosenia rúšok alebo respirátorov spresnili vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR)

Hoci prekrytie horných dýchacích ciest už od štvrtka 21. apríla 2022 nebude vo väčšine prípadov povinné, pripomíname, že stále ide o jednoduchú a efektívnu cestu ako znižovať riziko prenosu nákazy. Je v úplnom poriadku, ak sa aj pri pozitívnom vývoji epidemickej situácie rozhodnete naďalej chrániť a respirátor si nasadíte v situáciách, ktoré vyhodnotíte ako rizikové. Nosenie tejto ochrannej pomôcky má stále význam, ak sa chystáte stretnúť s osobami vo vyššom veku, chronicky chorými, tehotnými ženami či inými osobami náchylnými na infekcie či na ťažší priebeh ochorení. Rovnako má význam, ak sa pred ich návštevou vyhnete rizikovým miestam, najmä takým, kde sa zdržuje väčší počet cudzích ľudí,“ pripomína hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Respirátory sú naďalej povinné aj v lekárňach.

Respirátory musí používať personál zdravotníckych a sociálnych zariadení pri kontakte s klientmi a pacientmi. Teda personál nemocníc, ambulancií a aj lekární, ktoré sa pôvodne nespomínali. Používať ich musia tiež návštevníci zdravotníckych a sociálnych zariadení, pacienti v čakárňach a ambulanciách lekárov a takisto zákazníci lekární.

„Klienti zariadení sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti nemajú povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty,“ dodáva ÚVZ SR.

Pribudli tiež výnimky pre osoby, ktoré na týchto miestach respirátor nosiť nemusia.

Ide o deti do 6 rokov, osoby so závažnými poruchami autistického spektra, osoby so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím, výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu a účinkujúcich pri nakrúcaní dokumentárneho filmu, tlmočníkov do posunkovej reči v rámci výkonu povolania, zamestnanca, ktorý sa nachádza na vnútornom pracovisku sám, osoby pri návšteve prírodných kúpalísk, wellness a umelých kúpalísk.

Pochopiteľne respirátory je povolené odložiť počas konzumácie pokrmov a nápojov v zariadeniach spoločného stravovania, napríklad bufetoch a jedálňach v nemocniciach a zariadeniach sociálnej starostlivosti.

Na miestach, kde zostáva respirátor povinný, ho môžu niektorí zamestnanci nahradiť chirurgickým rúškom.

Týka sa to osôb, ktoré majú kožné ochorenia tváre a nosenie respirátora by mohlo ochorenie zhoršiť. Rúško môžu používať aj zamestnanci s chronickým ochorením dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password