Respirátory od zajtra na mnohých miestach nebudeme potrebovať. Uvoľnenie opatrení sa dotkne aj karantény

Ak sa očakávalo, po Veľkej noci prichádza ďalšie uvoľnenie protipandemických opatrení. Približne po dvoch rokoch na väčšine verejných miest nebude nutné nosiť rúško ani respirátor.

foto ilustračné (pixabay.com)

Respirátory budú povinné už len na vybraných miestach.

Povinné zostávajú pre návštevníkov zariadení sociálnej starostlivosti a personál pri kontakte s klientom a pacientom. A tiež pre návštevníkov zdravotníckych zariadení a personál pri kontakte s klientom a pacientom.

Po pozitívnom teste je stále potrebné izolácia.

Týka sa to pozitivity potvrdenej PCR, LAMP, Ag, PoC aj domácimi samotestami. Po potvrdení Covidu by pozitívna osoba mala kontaktovať úzke kontakty, s ktorými bola v kontakte 2 dni pred príznakmi alebo pred odberom. V prípade pretrvávania príznakov o ukočení izolácie rozhodne lekár.

Okrem toho majú pozitívne osoby 5 dní po ukončení izolácie povinnosť nosiť respirátor FFP2 (deťom v školách postačuje aj chirurgické rúško).

Ruší sa povinnosť karantény pri úzkom kontakte spozitívnou osobou.

„O povinnosti nastúpiť do karantény pre osobou po úzkom kontakte môže rozhodnúť lekár (napr. ak ide o dlhodobý úzky kontakt s pozitívnou osobou alebo by úzky kontakt mohol ohroziť imunodeficientnú osobu na pracovisku),“ spresnilo Ministerstvo zdravotníctvo SR. V tomto prípade nebude na verejnosti povinné nosiť respirátor.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password