Vyjadrenia účastníkov slávnostného zrhomaždenia si budete môcť pozrieť v spravodajstve Televízie Nitrička (foto: TV Nitrička)
Zhromaždenie s pietnym kladením vencov k Pamätníku osloboditeľov sa uskutočnilo pred Okresným úradom v Nitre.
Spolu s úradom ho organizoval Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Na pietnej spomienke 77. výročia sa zúčastnila aj delegácia Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK). Úctu k minulosti vzdali predstavitelia mesta Nitry, Ozbrojených síl SR, Policajného zboru SR, Jednoty dôchodcov Slovenska, politických strán a hnutí a občania Nitry.
V súčasnosti, keď v susednom štáte prebieha vojna (pre niektorých špeciálna operácia), má spomienka na výročie ukončenia 2. svetovej vojny možno inú atmosféru.
„Po položení kvetov a vencov k pamätníku a príhovore prednostky Okresného úradu Evy Bielik Hajdamárovej ocenili predstavitelia Ministerstva obrany SR šiestich priamych účastníkov bojov 2. svetovej vojny,“ uvádza NSK.
Mohlo by vás zaujímať:
Letecké bombardovanie počas tejto vojny najviac postihlo mesto v Nitrianskom kraji. Historické udalosti sprítomňuje nedávno vydaná kniha Uzol od Mareka Hudeca.
Mesto Nové Zámky v minulosti patrilo k významným dopravným uzlom. Podľa Ústavu pamäti národa sa z ničivého bombardovania doteraz nespamätalo. Práve strategická doprava bola dôvodom, pre ktorý sa na konci 2. svetovej vojny mesto stalo terčom bombardovania.
„Počas prvého bombardovania 7. októbra 1944 dopadlo na mesto asi 600 – 700 bômb. Druhý letecký útok prišiel o týždeň neskôr. Zúčastnilo sa ho 51 bombardérov, ktoré mali pôvodne napadnúť ropné rafinérie v Blechhammeri a Odertale na území Sliezska. V dôsledku zlého počasia však boli ako náhradný cieľ určené Nové Zámky,“ uvádza pre ÚPN Tomáš Klubert.
Tretie a najtragickejšie bombardovanie postihlo mesto 14. marca 1945.
Podľa Tomáš Kluberta letectvo 15. americkej armády vtedy zhodilo na Nové Zámky vyše 250 ton výbušnín. Počet mŕtvych sa odhaduje až na 4000. Mnoho domov a historických budov bolo zničených. „Bolo to vôbec najničivejšie letecké bombardovanie, ktoré zasiahlo územie dnešného Slovenska. Nové Zámky sa z následkov tejto katastrofy doteraz úplne nespamätali. Zatiaľ čo v medzivojnovom období boli štvrtým najväčším slovenským mestom, v súčasnosti sa nachádzajú až na pätnástej priečke,“ dodáva Tomáš Klubert.