Najzaujímavejšie miesta Nitry si môžete pozrieť vďaka projektu Aj toto je umenie

Nitra má množstvo budov, sôch a miest. Tie turistov aj domácich lákajú svojím zjavom alebo príbehmi, ktoré sa s nimi spájajú. Aktuálne sviatočné lockdown obdobie je vhodný čas na to, aby sme si vybrané lokality mesta pripomenuli.

Projekt Aj toto je umenie bude možno tým správnym typom, ako sa vyhnúť zákazu vychádzania a dostatať sa do ulíc aspoň virtuálne.

„Náš projekt s názvom Aj toto je umenie je interaktívnou vizuálnou inštaláciou, ktorá zviditeľnuje zabudnuté umelecké diela, sochy a budovy vo verejnom priestore v meste Nitra,“ informuje Asociáca Divadelná Nitra. Realizovaný je od roku 2014 v spolupráci s Občianskym združením Nitrianske kultúrne dedičstvo (OZ NKD) a s kulturológom Jurajom Novákom či výtvarným teoretikom Richardom E. Pročkom. Poukazuje na umelecké diela, o ktorých často veľa nevieme, alebo nepoznáme ich hodnotu. Projekt sa snaží upriamiť pozornosť na historické aj súčasné objekty a má tiež vzdelávací charakter.

Zatiaľ upozornil dokopy na 39 známych i menej známych objektov.

Tento rok pribudla séria štyroch krátkych videí dokumentárneho charakteru. Jedno z videí sa zameriava na najhodnotnejšie vojnové pomníky Nitry, „nasledujúce tri približujú postupne novú mestskú štvrť mladej Československej republiky, na ňu nadväzujúce sídlisko Párovce I a najhodnotnejší obytný súbor architekta Michala Maximiliána Scheera v Nitre, sídlisko Chrenová I, a to vrátane sochárskych diel Tibora Bartfaya,“ vysvetľuje Asociácia Divadelná Nitra. „Videá pochádzajú z dielne mladého úspešného tvorcu Lukáša Búša. Pre úspech, ktorý sme uverejnením videí zaznamenali, veríme, že budúci rok pribudnú ďalšie,“ uvádza OZ NKD. Vďaka dronovým záberom sa na známe miesta pozrieme aj z iného pohľadu.

zábery z videa o vojnových pomníkoch

foto: fb Divadelná Nitra (autor Luca Bush)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password