Nitra hľadá posily na testovanie. Prichádzajú prvotné informácie o príprave testovania

Samospráva potrebuje dobrovoľníkov, ktorí pomôu s administratívou.

foto ilustračná (unsplash.com)

Nitrianska radnica zabezpečuje pracovníkov pre každé miesto vytvárané v rámci plošného testovania na koronavírus. „Keďže ide o obrovské množstvo ľudí, okrem zamestnancov mesta sme sa obrátili aj na verejnosť,“ informoval mestský úrad.

Z radnice prichádza výzva, aby sa záujemcovia, ktorí chcú pomáhať pri testovaní s administratívnymi činnosťami, prihlásili prostredníctvom tohto odkazu.

Prihlasovať sa môžete do pondelka 26. 10. do 12. hodiny. Testovanie bude prebiehať 2-krát po 3 dni. Na každý deň mesto potrebuje 140 dobrovoľníkov plus náhradníkov. Odmena pre dobrovoľníkov je 70 € na deň brutto.

„Primárne dve úlohy samosprávy v celom tomto testovaní je zabezpečiť priestory na testovanie a zabezpečiť nejakú časť pracovných síl, ktoré budú na testovaní spolupracovať,“ objasnil prednosta mestského úradu Martin Horák. Mesto má tiež čiastočne zabezpečiť organizáciu či stravu. Vychádzať pri organizácii odberových miest z volebných okrskov však podľa prednostu nie je možné. V jednej škole, napríklad na Škultétyho ulici, môže byť aj 6 volebných okrskov.

„Stanovisko mesta je také, že to do tried nebudeme púšťať,“ pokračoval. Primárne budú poskytované telocvične základných škôl, ktoré sa teraz aj tak nevyužívajú, kultúrne domy, centrá voľného času. Vytipovaných je ešte niekoľko miest, ktoré má mesto v majetku. „Vysvetlil som armáde, že 70 odberných miesto naozaj nie je možné zriadiť,“ dodáva prednosta. Samospráva požiadala o spoluprácu Agrokomplex, Agroinštitút, Nitriansky samosprávny kraj, ktorý má momentálne prázdne stredné školy a ešte sú tu univerzity, ktoré majú tiež voľné priestory. Poslanec Gut pripomína, že sú tu aj vojenské priestory, ktoré by uľahčili situáciu.

Do pondelka by mali tieto priestory prejsť a odobriť Ozbrojené sily SR.

Priestory musia byť priechodné, pri vstupe a výstupe sa nemôžu stretávať ľudia. Musí ísť o konkrétny počet samostatných miestností, v ktorých budú prebiehať jednotlivé aktivity. Do každého odberného miesta musí mesto zabezpečiť odberných pracovníkov plus ďalších 2 dobrovoľníkov. Prednosta predpokladá, že mnohí mestskí zamestnanci budú pracovať aj počas víkendov, aby organizáciu zabezpečili. Nitra každý deň komunikuje s Úniou miest Slovenska a Združením miest a obcí Slovenska, pričom sa často borí s tými istými problémami.

Poslankyňa Anna Laurinec Šmehilová sa zaujímala o možnosť testovania v exteriéri, ktorá je uprednostňovaná.

Riešili aj to, že v ideálnom prípade a za priaznivého počasia by testovanie malo byť v exteriéri. Problém je, že ak bude zlé počasie, samospráva musí zabezpečiť stany. Už len odmeny pre dobrovoľníkov sú značné náklady, ktoré by stany výrazne navýšili. Čo sa týka cudzincov zo zahraničia, primátor Marek Hattas sa domnieva, že v tomto prípade je možnosť spolupracovať cez projekt COMIN s Nitrianskou komunitnou nadáciou.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password