Celoplošné testovania budú dve. Na výsledok si počkáte vo vydezinfikovanej miestnosti

Testovanie na COVID-19 bude dobrovoľné. Odporúča sa však všetkým nad 10 rokov.

Ministerstvo obrany SR zverejnilo informácie k plánovanému celoplošnému testovaniu na ochorenie COVID-19 – má sa uskutočniť dva víkendy po sebe. Čoskoro má byť na tento účel hotová aj špeciálna webová stránka.

Obyvatelia Slovenska sa budú testovať od 30. októbra do 1. novembra 2020 a 6. až 8. novembra 2020.

„Celoplošné testovanie pomôže zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie vírusu, vďaka čomu získajú naši lekári čas a priestor na to, aby sa postarali o chorých. Tým, že sa prídeme otestovať, zistíme nielen svoj vlastný stav, ale teda pomôžeme ochrániť aj svojich blízkych a ľudí v širšom okolí,“ dôvodí rezort obrany.

Testovanie sa neodporúča ľuďom nad 65 rokov, ktorí trávia väčšinu času vo svojich domovoch.

Zvážiť by ho podľa ministerstva mali tiež všetci so zníženou mobilitou či zdravotnými obmedzeniami, ktorí sa prirodzene vyhýbajú sociálnemu kontaktu. Hromadného testovania sa nezúčastnia ani klienti domovov sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti v nemocniciach – tým bude test vykonaný priamo vo svojich zariadeniach.

Slovákom žijúcim v zahraničí ministerstvo obrany neodporúča kvôli plošnému testovaniu cestovať na Slovensko.

Odporúča sa absolvovať obe testovania.

Medzi testovaniami je podľa zverejnených informácií vhodné eliminovať stretávanie na nevyhnutné minimum a dodržiavať schválené epidemiologické opatrenia.

Testovanie by malo prebehnúť za prísnych epidemiologických opatrení v neustále dezinfikovaných miestnostiach. Postup odberov bude jednosmerný a tam, kde to bude možné, ľudí otestujú vo vonkajšom prostredí. Vzorky bude odoberať výlučne zdravotnícky personál a na poriadok dohliadne prítomný príslušník Policajného zboru SR a Ozbrojených síl SR. Vzorky sa po ukončení testovania bezpečne zlikvidujú.

Otestovať sa môžete na ľubovoľnom odberovom mieste.

Poverení pracovníci budú k dispozícii v čase od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 22.00. Nie je teda potrebné prichádzať na testovanie do svojho trvalého bydliska. „Prosíme Vás však, aby ste prioritne využívali odberné miesta zriadené vo Vašom meste alebo obci,“ zdôrazňuje rezort obrany.

Postup testovania

Ozbrojené sily SR zverejnili video, ktoré ma ilustrovať priebeh testovania. Ministerstvo obrany zas ponúka podrobný návod, ako by malo plošné testovanie obyvateľov Slovenska prebiehať:

  • Po vstupe do odberového miesta si vydezinfikujete ruky, následne vás čakajú jednoduché administratívne úkony. Preukážete sa občianskym preukazom a vypíšete formulár potrebný na registráciu.
  • Po registrácii dostanete pridelené číslo a vreckovku. Pri odpadkovom koši si vyfúkate nos a odkašlete – vreckovku zahodíte.
  • Nasleduje samotný odber. Zdravotníkovi odovzdáte pridelené číslo a on vám následne jemnou tyčinkou odoberie vzorku z nosohltana.
  • Na výsledky si počkáte vo vyhradenom, vydezinfikovanom priestore.
  • Na odovzdanie výsledkov si vás zdravotník privolá podľa priradeného čísla k pracovisku. Opäť predložíte občiansky preukaz, následne zdravotník vypíše certifikát, kde vyznačí výsledok vášho testu.

Certifikát dostanete v zatvorenej obálke spolu s návodom čo robiť v prípade negatívneho a pozitívneho výsledku.

Som negatívny – ministerstvo ľuďom s negatívnym výsledkom odporúča zúčastniť sa ďalšieho testovania o 7 dní: „nakoľko môžete byť v štádiu ochorenia, kedy sa infekcia ešte neprejavila.“

Som pozitívny – odporúčaný je rýchly presun do domácej 10-dňovej izolácie. V prípade pozitívneho výsledku jednej z osôb žijúcich v spoločnej domácnosti bude k dispozícii niekoľko štátnych ubytovacích zariadení, v ktorých možno absolvovať povinnú karanténu s cieľom eliminácie rizika vzájomnej nákazy (ich zoznam by malo ministerstvo zverejniť čoskoro).

Zároveň je vhodné o výsledku testu telefonicky alebo mailom informovať svojho všeobecného lekára aj všetky osoby, s ktorými ste boli v úzkom kontakte v období 2 dní pred odberom. Tie by následne mali absolvovať celoplošné testovanie a zostať v domácej karanténe až do negatívneho testu.

Pozitívne testovaní ľudia majú sledovať svoje príznaky typické pre ochorenie COVID-19.

Patrí medzi ne kašeľ, dýchavičnosť, horúčka, strata chuti alebo čuchu. V prípade objavenia sa niektorého z príznakov je nutné telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára a príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Pre ľudí s pozitívnym výsledkom platí tiež zásada nestretávať sa s inými osobami, okrem tých v spoločnej domácnosti, neprijímať návštevy, necestovať a dodržiavať zvýšenú hygienu.

Na ukončenie izolácie sa nevyžaduje negatívny test.

„Karanténu môžete opustiť po 10 dňoch za podmienky, že ste posledné 3 dni nemali klinické príznaky alebo ste nemali ďalší úzky kontakt s chorou alebo pozitívnou osobou na COVID-19,“ informuje rezort obrany a pripomína, že u mnohých osôb pretrváva pozitivita testu, ale samotný vírus po uvedenom časovom limite nie je schopný prenosu z človeka na človeka, teda sa osoba nepovažuje za infekčnú.

Foto: ilustračné/unsplash.com

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password