Najlepšiu situáciu máme v Nitrianskom kraji: Zmiernenie opatrení nám zjednoduší život

Okres Nitra patril začiatkom roka medzi najhoršie okresy. Covid automat teraz hovorí, že spolu s okolitými okresmi patrí medzi najmenej postihnuté koronavírusom. Z pohľadu regionálnych opatrení sa krajina rozdelila na ružovo-červenú a bordovú.

foto ilustračná (pexels.com)

Ruší sa povinnosť plošného testovania tak, ako sme ho poznali doteraz

Covid automat hovorí tiež, že Slovensko sa od pondelka 3. mája nachádza v červenej fáze, teda v 2. stupni varovania. Vo väčšine okresov to, okrem iného, znamená rušenie povinnosti preukazovať sa testom na koronavírus. Ide o ružové a červené okresy, v ktorých cez deň neplatí zákaz vychádzania, preto nie je nevyhnutný ani test. Vyžadovať sa tu bude iba v čase od 20.00 do 1.00 hod., kedy zákaz vychádzania s výnimkami platí. Ak je v tomto čase dôvod vašej vychádzky práca, v ružovom potrebujete najviac 21 dní starý test a v červenom 14 dní.

V bordových okresoch zostávajú pravidlá tak, ako boli. Do obchodov a prevádzok treba 7-dňový test, zákaz vychádzania s výnimkami platí od 5.00 do 1.00 hod.

Kto nepotrebuje test, alebo aké sú jeho alternatívy?

 • Test nepotrebujú:
  – osoby, ktorých zdravotný stav neumožňuje vykonanie testu na ochorenie Covid-19, deti do 10 rokov, osoby s určitým typom diagnóz podľa vyhlášky ÚVZ, seniori nad 65 rokov, „do práce však osoby nad 65 rokov, ak ešte pracujú, test potrebujú podľa rovnakých pravidiel ako zvyšok populácie,“ upozorňuje Ministerstvo vnútra SR.
 • Osoby, ktoré za posledných 180 dní prekonali Covid-19 sa preukazajú príslušnou SMS správou alebo potvrdením od lekára.
 • Časť obyvateľstva sa môže preukazovať potvrdením o očkovaní:
  – ak od očkovania 2. dávkou vakcíny Moderna alebo Pfizer prešlo aspoň 14 dní,
  – ak od očkovania 1. dávkou vakcíny AstraZeneca uplynuli aspoň 4 týždne,
  – ak uplynulo 14 dní po 1. dávke očkovania a zároveň bola táto vakcína podaná do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

„Celodenný zákaz naďalej platí na cestu na zahraničnú dovolenku. Negatívny test na nepotrebujú žiaci do školy v žiadnom okrese,“ dopĺňa ministerstvo vnútra.

Prídoda a kultúra

 • Vychádzky do prírody sú bez testu do 21.00 hod. povolené v ktoromkoľvek okrese.
 • V ružových a červených okresoch sa môžu konať aj kultúrne podujatia:
  – v interiéri maximálne 50 ľudí, v exteriéri maximálne 200 ľudí, státie je zakázané, povinný je negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín alebo negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín, alebo prípadne iná výnimka, organizátor musí evidovať kontakty účastníkov.

Školy

 • Väčšina žiakov a študentov vstupuje do školy bez testu. Vyžaduje sa však u študentov vybraných zdravotníckych odborov. Tí potrebujú test nie starší ako 7 dní alebo doklad o výnimke do priestorov a zariadení VŠ. V červených a ružových okresoch len od 21:00 do 1:00, v bordových od 5:00 do 1:00 h.
 • Na prijímačky test treba v bordových okresoch, v ružových a červených sa nevyžaduje.
 • V bordových je test treba tiež na vykonanie štátnej skúšky, miesto výkonu praxe, do špecializovaného výučbového zariadenia a účelového zariadenia VŠ.

Od 9. mája sa zrušia tiež nákupy pre seniorov, zdravotne ťažko postihnutých a ich sprievod v čase od 9.00 do 11.00.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password