Epidemická situácia sa zlepšuje: V pondelok sa otvoria terasy aj posilňovne

Slovensko bude od pondelka 26. apríla stále v bordovej farbe, teda v III. stupni varovania. Niektoré opatrenia sa však predsa uvoľnia.

zdroj: MZ SR

Bordová farba – III. stupeň varovania – 22 okresov: Bánovce nad Bebravou, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Ilava, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Lučenec, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice a Tvrdošín. Červená farba – II. stupeň varovania – 48 okresov: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I.-V., Brezno, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Kežmarok, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen. Ružová farba – I. stupeň varovania – 5 okresov: Nitra, Nové Zámky, Sobrance, Topoľčany a Zlaté Moravce.

Klesá počet nových prípadov, hospitalizovaných aj pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje pľúcnu ventiláciu. Informoval o tom na tlačovej besede k aktuálnej pandemickej situácii Matej Mišík, vedúci Inšitútu zdravotných analýz. V nemocniciach tiež klesajú príjmy covidových pacientov, v priemere je ich 150 denne. Dobrou správou je, že na druhej strane tiež pribúda prepustených pacientov.

„Zaočkovanosť ľudí nad 18 rokov je 22 percent, obidve dávky dostalo 8 percent osôb. V zariadeniach DSS je zaočkovanosť 86 percent, obidve dávky vakcíny dostalo 60 percent,“ uvádza rezort zdravotníctva. Novou informáciou, ktorú potvrdil minister zdravotníctva Lengvarský, je skutočnosť, že v objednávkovom systéme na očkovanie pribudne neregistrovaná vakcína Sputnik V.

Od budúceho týždňa sa otvárajú terasy aj posilňovne

Detaily zmien spresní hlavný hygienik SR Ján Mikas vo vyhláškach. „Ja si myslím, že prax ukazála, že je ťažké limitovať to na členov domácnosti,“ dodal Mikas s tým, že podmienky na terasách by sa nemali obmedzovať, no ľudia by mali byť obozretní. V posilňovniach platí plocha 15 metrov štvorcových na 1 osobu a preukázanie sa negatívnym testom.

Naďalej budú platiť aktuálne opatrenia v obchodoch a službách. To znamená 15 m štvorcových predajnej plochy na 1 zákazníka a dodržiavanie zásady ROR. Rovnako šport v exteriéri bude možný s účasťou najviac 6 osôb. Hotely zostávajú otvorené bez reštaurácií. Hlavný hygienik sa vyjadril aj k bohoslužbám, kde sa síce nevyžaduje negatívny test, no určite ho ľuďom odporúča absolvovať.

Nákupné hodiny pre seniorov a zdravotne ťažko postihnutých sa zatiaľ nerušia.

foto ilustračná (pexels.com)

Už dlhšie sa hovorí o tom, že nie sú dostatočne využívané. „Diskutujeme o tom, nevylučujeme, že dôjde k zmene,“ poznamenal na margo seniorských hodín hlavný hygienik. Podľa jeho slov sa buď zrušia, alebo len skrátia. Keďže sa uvoľňujú iné opatrenia, vymedzené nákupné hodiny zostávajú zatiaľ v platnosti. V rovine slov zostáva aj viackrát avizovaná výraznejšia zmena testovacej stratégie.

Slovensko bude od pondelka naďalej v bordovej fáze s vyššie spomenutými výnimkami.

Z hľadiska regionálnej charakteristiky budú v Nitrianskom kraji štyri ružové okresy: Nitriansky, Zlatomoravecký, Novozámocký a Topoľčiansky. V daných okresoch môžu byť od pondelka otvorené všetky základné a stredné školy. V červenej farbe zostávajú okresy Levice, Komárno a Šaľa.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password