31. týždeň: Slnkom prežiarené dni

Veľa vecí sa mení, no jedno ostáva trvalé. Týždeň má stále sedem dní, počas ktorých sa dá mnoho stihnúť.

Rekonštrukcie, opravy, odstávky… Plánov aj rozbehnutých prác je skutočne veľa. Opravou prejdú viaceré nitrianske školy, nebezpečná dlažba na pešej zóne a nevyhnutná je i rekonštrukcia cesty v Dražovciach. Z nového a funkčného vzhľadu sa už teraz môžu tešiť žiaci aj učitelia ZUŠ Jána Rosinského, v poliklinike na Párovciach zas pribudol bezbariérový vstup, výťah i hygienické zariadenia. V pláne je tiež dvojtýždňová odstávka mestskej plavárne.

Leto, ako iste každý vie, nie je len o práci. Uplynulé dni boli tropické. Slnko lákalo k vode alebo aspoň niekam do prírody, preč z rozhorúčeného mesta a prehriatych bytov. Tí odvážnejší sa možno vybrali k moru. Aktuálna situácia, žiaľ, cestovateľom veľmi nepraje a ukladá im množstvo povinností. Poznáte ich všetky?

Či už tridsiatky prekonávate na pláži, pri záhradnom bazéne alebo niekde na kúpalisku, buďte opatrní a myslite predovšetkým na zdravie. Záchranári počas tropických dní varujú pred úpalmi a kolapsami z tepla, hasiči zas upozorňujú na zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiaru. Správajme sa preto zodpovedne a nevytvárajme zbytočné problémy. Ľudí, ktorí skutočne potrebujú pomoc záchranných zložiek je viac ako dosť. V letných mesiacoch stúpa počet dopravných nehôd, spravme preto radšej dobrý skutok a darujme tekutinu, ktorá môže niekomu zachrániť život.

Za oddychom či zábavou však nemusíte chodiť ďaleko. Nitra a jej okolie ponúkajú pestrí program. Napríklad celonárodný festival divadla v Močenku nezastavila ani pandémia, už tradične sa môžeme tešiť na obľúbený Drumpoint a v auguste pokračujú v Nitrianskej galérii aj tvorivé výtvarné dielne k výstave Odkazy súčasného umenia. Ak máte chuť na šport a zároveň chcete pomôcť dobrej veci, určite neprehliadnite podujatie Beh pre Viktóriu.

Nech už leto trávite akokoľvek, nezabúdajte na bezpečnosť. Určite sa nik nechce ocitnúť v Prípadoch mestskej polície ani vidieť za volantom auta, ktoré práve spôsobilo dopravnú nehodu. Kuriozitu z nitrianskych ciest sme vám tento týždeň priniesli i my. Tentokrát z toho, paradoxne, vyšla lepšie vinníčka. Poškodený totiž na seba strhol pozornosť v momente, keď mu policajti v dychu namerali 1,35 promile. 52-ročný vodič si tak užil noc v policajnej cele.

Posledné dni nezaháľala ani naša redakcia. Priniesli sme vám informácie o prebiehajúcom dotazníku, ktorým môžete ovplyvniť podobu sociálnej pomoci v meste aj o centre pre deti so špeciálnymi potrebami, ktoré funguje i v lete. Nezabudli sme ani na roháča veľkého. Veď ako by sme mohli? Tento zákonom chránený hmyz sa čoraz častejšie objavuje aj v nitrianskych mestských častiach. Nepokúšajte sa ho však odchytiť ani mu ublížiť, za jeho ohrozenie vám bude udelená pokuta vo výške 230 eur. Tiež by ste si mali dať pozor na invázne rastliny. V okolí ich je dosť, odborníci varujú pred ich nekontrolovateľných šírením. Ak teda vlastníte pozemok a chcete sa vyhnúť mastnej pokute, prečítajte si, ktoré to sú a ako si s nimi poradiť.

Pred nami je nový týždeň aj mesiac plný výziev. Užite si ho dosýta presne podľa vašej chuti. Nechajte sa zlákať dobrodružstvami alebo len tak leňošte – výber je len na vás. My vám pri príležitosti dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi želáme šťastnú voľbu a slnkom prežiarené dni.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password