Nebezpečná dlažba na pešej zóne prejde komplexnejšou opravou

Rekonštrukcia bude prebiehať po etapách, ukončená má byť do konca roka.

Čiastočné opravy sa vykonávajú vždy po zimnej sezóne (zdroj foto: TV Nitrička)

Aj vám sa pri prechádzaní cez nitriansku pešiu zónu stalo, že ste takmer skončili na zemi, lebo ste sa potkli, alebo ste skončili s mokrou topánkou? Uvoľnená dlažba sa neraz správa ako špongia či pohyblivá podlaha. Mesto eviduje aj niekoľko poistných udalostí. „Strašné, a zvlášť, keď naprší, tak mi to vyšplechne až po kolená, nedá sa tu chodiť, vždy musím len okľukou chodiť,“ vyjadrila sa nespokojná obyvateľka.

Mesto po každej zimnej sezóne pristupuje k čiastočnej oprave, tá však nie je dostatočná.

Doteraz opravu vykonávali pracovníci Strediska mestských služieb. Podľa Erika Krála, mestského poslanca za časť Staré mesto, však pracovné postupy údajne neboli správne: „Myslím, že aj na komisii architektúry boli pripomienky k tomu, že sa to neopravuje odborne a podložie sa nerobí tak, ako by sa malo. Takže tie postupy sa nedodržiavali“.

Niekde sú kocky uvoľnené, inde chýbajú (zdroj foto: TV Nitrička)

Tentokrát sa podľa Krála „rozhodli na to osloviť profíkov“. Pokládka by teda mala byť vykonaná nanovo.

Pred nejakým časom sa tiež podarilo zorganizovať stretnutie s účasťou autorov pešej zóny, bol tu aj kamenár, ktorý pôvodne robil pokládku. Podľa hovorcu mesta Nitry Tomáša Holúbeka chce aj radnica rekonštrukciu riešiť komplexnejšie, pristúpili preto k vypísaniu súťaže.

Opravy budú prebiehať po etapách.

Mesto už pozná firmu, ktorá vykoná revitalizáciu zóny. Boli vybrané kritické úseky, termín dokončenia prác je stanovený do konca roka a stáť budú približne 26 tisíc eur. Za neestetický a neraz až nebezpečný stav dlažby môže podľa slov Tomáša Holúbeka viacero aspektov: „Stav pešej zóny spôsobuje predovšetkým jej vek. Pešia zóna bola spravená v roku 1996, takže je to v podstate už štvrť storočia odkedy ju dokončili. Takisto sú tu mechanizmy, ktoré po pešej zóne prechádzajú“. Po dlažbe jazdí množstvo áut, ktoré tu zabezpečujú napríklad zásobovanie alebo zabezpečovanie rôznych akcií prebiehajúcich v danej lokalite. Hovorca spomína aj klimatické podmienky, ktoré sa nepochybne podpísali pod aktuálny stav dlažby.

Riešením má byť aj obmedzenie vjazdu áut, na Radlinského ulici by mal preto pribudnúť vysúvací stĺpik.

Pozrite si aj reportáž a aktuálne zábery pešej zóny v spravodajstve TV Nitričky.

Televízia Nitrička

Forgot Password