Roháč veľký je výnimočný nielen svojou 80 milimetrovou veľkosťou, ale aj úžitkom pre samotnú prírodu. Jeho potravou je totiž odumierajúce drevo, ktorého konzumácia urýchľuje kolobeh organických látok v prírode. Zníženie populácie tohto tvora je spôsobené odstraňovaním prirodzeného prostredia, akým sú odumreté pne v lesoch či hájoch.
Pokiaľ sa chcete vyhnúť mastnej pokute, chrobáčika nezabíjajte ani sa ho nepokúšajte odchytiť. Za jeho ohrozenie vám bude udelená pokuta vo výške 230 eur.
Larva roháča sa vyvíja v práchne, ktorým sa aj živí. Jej vyliahnutie trvá 3 až 8 rokov. Okrem potrebného času na dokončenie rastu vyžaduje na svoju obživu odumreté časti stromov, pokiaľ nemá dostatok živín, jej veľkosť sa rapídne zmenšuje. „Málokto si uvedomuje, že keď sa ten chrobák raz vyliahne z kukly, tak má konečnú veľkosť, on už nenarastie. To aký veľký bude, závisí od toho, ako sa larva v minulosti kŕmila. Často požierajú odumierajúci rastlinný materiál rôznych listnatých stromov,“ hovorí Bernard Šiška, profesor na katedre environmentálneho manažmentu.
Samec roháča svojimi hryzadlami nedokáže človeku ublížiť, sú príliš slabé na to, aby vyvinuli dostatočný tlak. Využíva ich skôr na zápasenie, podobne ako jeleň. Naopak samička má hryzadlá, ktoré sú síce omnoho menšie, no napriek tomu dokážu človeka nepríjemne poštípať.
Tento druh sa nepokladá za škodcu, pre prírodu je skôr prínosom, preto by sme sa mali vyvarovať jeho zabíjaniu, či už úmyselnému alebo náhodnému. Veľký pozor by si mali dať najmä cyklisti. „Nedávno som sa na bicykli prebehol cez Klokočinu smerom do Jarku. V tom lesíku ich nájdete pozabíjaných až desiatky,“ dodáva Bernard Šiška.
Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička.