V Nitre sa bude konať Beh pre Viktóriu

V sobotu 15. augusta sa v Mestskom parku na Sihoti bude behať na dobročinný účel.

Rodičia takmer dvojročného Alexa a trojročnej Viktórie si vysnívali krásnu rodinu. Všetko vyzeralo, že sa im sen splnil, až kým si nevšimli, že malá Viktória je iná. „Keď mala asi rok a pol, spozorovali sme, že niečo nie je v poriadku. Zle spávala, neskoro štvornožkovala, ťažko chodila a nevedela udržať rovnováhu, čo spôsobovalo časté pády na hlavičku. Mala sklony k samopoškodzovaniu, záchvaty zúrivosti a plaču a my sme jej nevedeli pomôcť,“ hovorí mama Viktórie Barbora Peťovská, ktorá je zároveň aj organizátorkou behu. Následne prišlo na rad nespočetné množstvo vyšetrení, ktoré ale rodičom Viktórie veľa svetla nepriniesli.

Po čase sa dostali ku genetickým testom, ktoré ukázali, že malá Viktória má Rettov syndróm. Táto choroba postihuje prevažne iba dievčatá a trpí ňou v priemere 1 z 10 000 narodených dievčat.

Je to geneticky podmienená neurologická vada, ktorá sa prejavuje neschopnosťou ovládať svoje telo a robiť tak motorické pohyby. „Bola to obrovská rana do srdca. Ešte teraz mi skrúca žalúdok, keď si na to spomeniem. Jediná myšlienka bola, že musíme bojovať a postaviť sa tvárou v tvár tejto diagnóze,“ hovorí Barbora Peťovská.

Viktória a jej rodičia sa nevzdávajú, čoho dôkazom je aj navštevovanie Občianskeho združenia „JA SÁM“ v Hlohovci, kde sú Viktórii poskytnuté rôzne terapie, ako napríklad Bobatha či Tomatis.

„Po týchto terapiách nastala zmena k lepšiemu. Žiaľ, na Rettov syndróm zatiaľ neexistuje liek. Na skvalitnenie jej života sú špeciálne terapie, ktoré sú finančne veľmi náročné. Navyše, dcérka má pridruženú aj epilepsiu,“ vysvetľuje mama Barbora.

Jedným zo spôsobov, ako Viktórii pomôcť, bolo usporiadanie nejakej akcie: „Túto myšlienku mi vnukla výzva nadácie Asociácia pomoci postihnutým deťom (APPA) v projekte Búrame bariéry, ktorá sa ponúkla, že pomôže pri organizácii. S financiami taktiež pomáha Nadácia ZSE. Mojou úlohou bolo vymyslieť o čo pôjde. Napadlo mi, že skúsime zorganizovať beh.“

Tejto charitatívnej akcie sa môže zúčastniť každý, kto miluje beh, ale aj ten, kto chce pomôcť malej bojovníčke. Behať sa začne o 10:00 a výťažok bude použitý na delfínoterapiu pre Viktóriu.

„Nikdy som nič podobné ešte neorganizovala. Sama neviem, čo od toho čakať, no verím, že suma, ktorú vyzbierame, dcérke pomôže,“ dodáva organizátorka behu.

Kristína Fáberová

Televízia Nitrička

Forgot Password