10. týždeň: Preventívne opatrenia, diskusia aj krásne kvety

Vedeli ste, že v Nitre máme možnosť vidieť najväčšiu zbierku orchideí? Desiaty týždeň priniesol do mesta pod Zoborom krásne kvety aj preventívne opatrenia. Čím sme žili tento týždeň?

Panika ohľadom nového vírusu z Číny sa stupňuje. Okolité krajiny hlásia čoraz viac nakazených, len Slovensko do piatku svietilo uprostred ako oáza zdravia. Niektorí v tom videli zázrak, iní si robili žarty. Ani tomu vírusu sa tu vraj nechce žiť. Kde je pravda, netušíme, isté však je, že základné preventívne opatrenia treba dodržiavať. Ministerstvo zdravotníctva preto začiatkom týždňa vydalo usmernenie pred šírením koronavírusu. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa sprísnili hygienické podmienky na nitrianskych školách. Ich príklad nasledovalo Divadlo Andreja Bagar, ktoré tiež prijalo opatrenia znižujúce riziko nákazy.

Ak by vám však náhodou prišla SMS, ktorá vyzýva na evakuáciu kvôli COVID-19, neverte jej! Pred falošnými správami varuje obyvateľov aj polícia. V predmetnej veci bolo podané trestné oznámenie.

Na Slovensku nakoniec v piatok ohlásili prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusom. Nakazil sa 52-ročný muž. Dôvod na paniku ani rabovanie obchodov však nie je! Samotný pacient sa cíti už lepšie. Zdá sa, že ide o ľahší priebeh ochorenia. Testy potvrdili prítomnosť vírusu aj u jeho manželky a syna.

O zdravotnom stave štvorčlennej slovenskej rodiny nachádzajúcej sa v Rakúsku zatiaľ veľa nevieme. Najnovšie správy však hovoria, že u všetkých jej členov sa koronavírus potvrdil a úrady aktuálne pátrajú po ľuďoch, s ktorými bola rodina v kontakte.

Cudzí vírus tak zúri už aj na Slovensku. Máme však aj vlastné problémy. Podľa hygienikov chrípkových ochorení v Nitrianskom kraji stále pribúda. Nárast chorobnosti predstavuje za posledný týždeň viac ako 20 percent. „Na základe zvýšeného počtu respiračných ochorení a odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre sme nútení nariadiť zákaz návštev na všetkých JIS pracoviskách a lôžkových oddeleniach FN Nitra až do odvolania,“ informovala v piatok nitrianska nemocnica.

Choroba v tomto období naozaj nie je prieberčivá, berie všetko rad za radom. Dočasná práceneschopnosť skolila niekoľko sestier z jednotky intenzívnej starostlivosti pre novorodencov. Personálne výpadky znáša nitrianska nemocnica naozaj ťažko. JIS od štvrtka dočasne funguje v obmedzenom režime. O bábätká, ktoré potrebujú špeciálnu starostlivosť, je však postarané.

Nedostatok lekárov v Nitrianskom kraji začína byť veľký problém. Podľa správy lekára NSK môže v regióne v roku 2025 chýbať až 30 percent špecialistov a 42 percent všeobecných lekárov. Situáciu treba riešiť. Najlepšie plošne a na štátnej úrovni.

Nie je všetko iba čierne. Vo štvrtok obletela krajinu veľmi dobrá správa. Štyri deti s vážnym genetickým ochorením SMA sa môžu liečiť aj na Slovensku. Podanie miliónového lieku schválil stále úradujúci predseda vlády SR Peter Pellegrini. Podľa dostupných informácií by liek za 2,1 milióna dolárov mala preplatiť VŠZP aj súkromné poisťovne. Rodičia sú však opatrní. Zbierka na liek Zolgensma preto stále pokračuje.

Marec tradične patrí knihám a prvý marcový týždeň slovenským knižniciam. Krajská knižnica Karola Kmeťka preto pripravila pre svojich návštevníkov program plný výhod, besied a prednášok. A nielen to! Darcovstvo krvi stále patrí k forme pomoci, ktorá dokáže prilákať viacerých nezištných ľudí. V krajskej knižnici sa preto rozhodli spojiť príjemné s užitočným a spolu s Národnou transfúznou službou zorganizovali v poradí 2. ročník Knižničnej kvapky krvi.

V areáli Zoborského kláštora by mohla vzniknúť Záhrada mnícha. Autori projektu chcú v jeho priestoroch vytvoriť ukážkovú zeleninovú, ovocnú a bylinkovú záhradu. Jej existencia však zatiaľ nie je istá. Projekt hľadá podporu vo verejnom hlasovaní. Grant na realizáciu získajú len projekty s najväčším počtom hlasov.

Ovocné stromy či zeleninové záhony by sa mohli páčiť nitrianskym včielkam. Ich populácia je síce dostatočná, no produkcia medu nenarastá, čo má za následok stále sa zvyšujúci cenu. Čo stojí za týmto kurióznym nepomerom sa dočítate v článku nižšie.

Tragická dopravná nehoda, vlaková lúpež, muž na žeriave a žobrajúce dieťa. Policajti mali čo robiť aj v marci. Vážna dopravná nehoda sa stala v utorok popoludní pri obci Lefantovce. V neprehľadnej zákrute sa zrazilo osobné auto s autobusom. Predmetná zákruta je medzi vodičmi považovaná za nebezpečnú. Vynáša do protismeru, a tak je nutné pred ňou výrazne spomaliť.

Lístok priamo pred policajného vyšetrovateľa si kúpila dvojica zlodejov, ktorá v rýchliku Tekov prepadla 20 ročného mladíka. Netrvalo však dlho a policajti vlakovú lúpež objasnili. Za lúpežné prepadnutie spolupáchateľstvom hrozí zlodejom trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov.

Mestskí policajti našli pred hypermarketom na Bratislavskej ulici v Nitre žobrať 11-ročného chlapca. Nebolo to prvýkrát, čo maloletý takýmto spôsobom pýtal peniaze od okoloidúcich. Otca má vo výkone trestu, matku drogovo závislú. Policajti upovedomili príslušné úrady, prípadom sa zaoberá sociálny kurátor.

 V centre Nitry sa odohral nebezpečný prípad. Muž vyliezol na žeriav. Chcel upozorniť na 4 deti, ktoré stále čakajú na podanie finančne nákladnej liečby. Nakoniec zo žeriavu zliezol a podrobil sa vyšetreniu. Podľa mestskej polície sa však na stavenisko o niekoľko dní vrátil. Ako to celé dopadlo, sa dočítate nižšie.

Uhádnete, akú priečku obsadilo mesto Nitra v otázke transparentnosti? Organizácia Transparency International vykonala v našom meste podrobný audit toho, ako súčasná samospráva funguje. Výsledkom je zhruba stovka odporúčaní na zlepšenie.

Čo sa v Nitre dlhodobo zanedbávalo? Ako ďalej so Svätoplukovým námestím a pešou zónou? A čo výstavba? Aj o týchto témach rozprával v nitrianskej Trafačke hlavný architekt mesta Viktor Šabík. Reportáž z diskusie nájdete v článku nižšie.

Desiatky rodov a stovky druhov kvetov, ktoré pútajú pozornosť svojou farebnosťou či tvarom. Hovoríme o orchideách, ktoré bežne pestujeme v našich domácnostiach. V skleníkoch Botanickej záhrady SPU si však v súčasnosti môžete prehliadnuť oveľa väčšiu škálu orchideí než ponúka bežný obchod. Pozrite na tie úchvatné fotografie!

Nikaragujčan Miguel Mendéz miluje slovenský folklór a jeho kariéra odštartovala práve v Nitre. Aj po dlhých rokoch na Slovensku zostáva jeho prioritou spájanie ľudí prostredníctvom hudby a tanca. Nemal to jednoduché, napriek tomu sa rozhodol ostať v sivej a cudzej krajine. Zistil, že dokáže učiť tanec aj Európanov a oni tieto štýly dokážu absorbovať. Dnes toto rozhodnutie hodnotí ako najlepšie vo svojom živote.

Na záver už len malá pripomienka: Aj budúci týždeň nás čakajú odstávky elektrickej energie. Zoznam ulíc môžete nájsť tu.

Prvý marcový týždeň je za nami a druhý už klope na dvere. Boli to zaujímavé dni plné noviniek a množstva informácií. Latka je nastavená vysoko. Z redakcie želáme čitateľom príjemný štart do nového týždňa a ďakujeme za pozornosť, ktorú nám venujete.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password