Začala populácia včiel štrajkovať?

Na našom území sa síce zvyšuje počet včiel, no ich hlavný produkt – med nachádzame čoraz ťažšie. Čo stojí za touto kuriozitou?

Už výrok Drahoslava Mika „Život včely – to nie je med lízať,“ vystihol existenčný údel týchto drobných tvorov. Okrem toho, že včely robotníčky žijú len niekoľko týždňov a v podstate nonstop lietajú v plnom pracovnom nasadení, musia ešte vyrábať propolis, med, materskú kašičku či včelí vosk. Tento prvý domestikovaný pomocník človeka bol v minulosti v stave ohrozenia. Dnes sa jeho populácia na Slovensku zvýšila.

„Slovensko sa začína stabilizovať. V minulosti bolo včiel veľmi málo. Slovensko má svoje hranice, aby nebolo prevčelnené, momentálne sa nám na naše územie ešte nejaké včelstvo zmestí, “ informuje Milan Rusnák, predseda Slovenského zväzu včelárov.

Čo však viac ako 19 tisíc včelárov zaráža, je nepomer medzi včelou populáciou a ponukou medu. Celkovo 300 tisíc včelstiev, ktoré žijú na území Slovenskej republiky, nepracujú menej. Dôvodov, prečo je medu menej a jeho cena stále narastá, je niekoľko. Jedným zo strašiakov všetkých včelárov sú zlé poveternostné podmienky.

„Hlavne, keď je horšie počasie, je zimšie alebo príliš sucho, tak toho medu býva pomenej. Minulý rok bol práve o tom, úrody bolo málo,“ vysvetľuje Milan Rusnák.

Ďalej sa v reportáži TV Nitrička spomína, že včelárov máme síce viac, no ich výsledný produkt zostáva častejšie v domácnostiach než na trhu.

Ďalšie problémy súvisiace s nárastom ceny medu je aj nedostatok včiel v rôznych regiónoch. „V niektorých obciach je veľmi veľa včelárov, napríklad v našej. Na jednu obec pripadá asi tak 15 včelárov, potom sú obce, kde nie je ani jeden. Veľa ľudí s ovocnými sadmi prídu za mnou a prosia ma, aby som si dal včely do ich sadu, lebo nemajú úrodu,“ prezrádza Pavel Viktorin, včelár.
Pre vytvorenie kvalitného medu, ktorý má antibakteriálne, antioxidačné, imunostimulačné a revitalizujúce účinky, potrebujú včely vhodné miesto, pravidelný príjem nekontaminovanej a čistej vody, ošetrenie, hygienu či vhodné počasie.

Problémy, ktoré ich postihujú, súvisia aj s vyťaženosťou včelárov. Ak sa im majiteľ nevenuje, môžu ich postihnúť mnohé choroby, alebo jednoducho nemajú dostatok živín.

„Je veľmi dôležité, aby mali znášku, aby mali peľ a med ,a aby táto znáška bola rozložená na celý rok. Včelám sa darí v závislosti od toho, ako často k nim včelár chodí,“ dodáva Milan Rusnák.

Pre viac informácií kliknite na našu reportáž z TV Nitrička, tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password