„Mestá sú najväčší vynález ľudstva,“ vraví Viktor Šabík

Čo sa v Nitre dlhodobo zanedbávalo? Ako ďalej so Svätoplukovým námestím a pešou zónou? A čo výstavba? Aj o týchto témach rozprával v nitrianskej Trafačke hlavný architekt mesta Viktor Šabík.

Iniciátorom stretnutia bol Adrian Michalík, ktorý už ako moderátor absolvoval niekoľko debát na rôzne témy. Aj na túto sa dôkladne pripravil. „Študoval som literatúru, pozeral som si diela Viktora Šabíka, snažil som sa prečítať si nejaké recenzie a rozprával som sa s ľuďmi aj architektmi o tom, čo si myslia o Nitre,“ hovorí organizátor a moderátor debaty Adrian Michalík. Inšpiráciu bral tentokrát najmä od ľudí. „Viete, stačí, že hlavný architekt povie, že Nitra potrebuje električky a to hneď každého zaujme, a každý má na to názor,“ poznamenáva organizátor.

Viktor Šabík (vpravo) počas debaty s Adrianom Michalíkom (vľavo)

Dozvedieť ste sa mohli napríklad aj to, že predĺženie pešej zóny je stále v hre.

„To je jedna z kľúčových vecí. Je to vlastne cieľ, ako verejný priestor skvalitňovať, a toto by mal byť jeden z  prvých priestorov, kde na to máme viac-menej priamy dosah,“ ozrejmil hosť debaty. Na základe prieskumu u obyvateľov sa rozhodlo, že najbližšieho polroka sa budú na Svätoplukovom námestí realizovať prvky, ktoré by mali vylepšiť jeho klímu. Nemal by tam totiž príliš fúkať vietor a pražiť slnko.

Svätoplukovo námestie

Podľa hlavného architekta sme svedkami toho, že ľudia verejný priestor a pešiu zónu opustili.

Hovorí, že námestie a centrum mesta má byť miestom, kam ľudia chcú prísť, stretnúť sa a komunikovať. Jediný čas, kedy sa na námestí niečo deje, sú vraj vianočné trhy. Ďalším problémom je podľa neho vizuálny smog, chodníky a cesty v zlom stave.

Nedostatky pociťujú aj obyvatelia.

„Maximálne nevyužitý priestor námestia v okolí divadla, chýbajú mi tu nejaké zrekonštruované budovy. Stavia sa tu vo veľkom, ale zbytočné veci a chýba tu celková atmosféra mesta, aj zeleň,“ vyratúva mínusy mladá Trenčanka, ktorá v Nitre študuje, zároveň verí tomu, že Nitra má potenciál, a že sa tu niečo zmení. Ďalší obyvateľ má pocit, že zeleň nahradila „betónová asfaltová púšť“.

Pešia zóna

Riešením by mal byť presný časový harmonogram postupných úprav. „Toto všetko chce čas, trpezlivosť a vypracovaný plán, podľa ktorého pôjdeme,“ tvrdí Šabík.

Naopak plusmi Nitry sú podľa Viktora Šabíka samotný priestor a vzdialenosť objektov pre peších. Mestu by mohli pomôcť aj aleje, ktoré boli v Nitre i v minulosti. „Nitra mala kedysi krásne aleje a človek, keď sa prechádzal na jar, v lete alebo na jeseň, tak žil s prírodou v podstate neustále. Takéto niečo je veľmi dôležité, aby človek mal chuť sa prejsť a vidieť tú krásu okolo seba, aby mal nejaký zážitok, nielen sa nervózny odviezol autom v zápchach,“ spomína vedúci ÚHA.

Potenciál vidí tiež vo výstavbe a bývaní v centre Nitry.

Tabáň

Pripomína však, že nie vždy má radnica rozhodovanie výhradne vo svojich rukách. „My by sme mali znova začať obývať to mesto. Čím viac ľudí bude v centre mesta bývať, tým je to lepšie, pretože mesto žije večer, neumrie, nespustnú ulice, ľudia sú vonku v reštauráciách, bavia sa a stretávajú aj mimo prácu,“ povedal hosť debaty. Mesto rozdelené na zóny, ktoré tvorí obchodno-administratívne centrum, zóna výroby, bývania, práce či spoločenského života, za ktorým sa ľudia stále presúvajú autami, nepovažuje za dobrý scenár budovania mesta.

Debata ponúkla priestor pre zdieľanie názorov, čo môže pomôcť k pozitívnemu posunu Nitranov, ale aj ľudí, ktorí mesto prechodne využívajú. „Určite chceme s ľuďmi komunikovať ako najviac sa dá, a zisťovať, kam sa vieme posunúť ako komunita a akým spôsobom zlepšiť to, čo je okolo nás. To je pre nás úplne kľúčová vec, pretože mesto tvoria ľudia a nie domy, preto je veľmi dôležité komunikovať,“ dodáva na záver Viktor Šabík.

Záznam z debaty v Trafačke si môžete pozrieť aj v magazíne TV Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password