Zmenila sa definícia zaočkovanej osoby

Definícia „zaočkovanej osoby“ je podstatná pri prechode cez hranice Slovenska, ale aj pri hromadných podujatiach a vstupe do niektorých prevádzok.

foto ilustračná (pixabay.com)

Od 14. júna platia nové vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR týkajúce sa koronavírusu, v súvislosti s cestovným semaforom upravujú režim na hraniciach, ktorý sa bude aktualizovať približne raz za dva týždne, ak bude treba, tak aj skôr. V prípade návratu zo zelených krajín pribudli tiež výnimky z domácej karantény. Cestujúci sa nemusí testovať iba na území Slovenska, do krajiny môže prísť s negatívnym testom. Pravidlá pre návrat zo zahraničia vychádzajú z cestovného semaforu a toho, či krajina, z ktorej sa cestujúci vracia, patrí medzi zelené s priaznivou epidemickou situáciou, červené s menej priaznivou situáciou, alebo čierne, kde trvá komunitné šírenie a dáta o Covide nie sú dôveryhodné.

Podstatná je zmena vyhlášky, ktorou sa definuje zaočkovaná osoba

Zmena sa týka prechodu cez hranice, ale aj organizovania hromadných podujatí a vstupu do niektorých prevádzok. „V prípadoch, kedy sa pre vstup do prevádzky resp. na podujatie vyžaduje negatívny test na COVID-19, je možné ho nahradiť potvrdením o očkovaní alebo potvrdením o prekonaní ochorenia nie starším ako 180 dní,“ vysvetľuje aktuálne pravidlá ÚVZ. Povinnosť preukazovať sa neplatí pre deti do 10 rokov.

foto ilustračný (pixabay.com)

Prevádzky a hromadné podujatia, v ktorých sa vyžaduje negatívny test alebo potvrdenie o očkovaní:

  • vo vnútorných bazénoch a atrakciách v akvaparkoch,
  • v prevádzkach spoločného stravovania, kde sa organizujú svadobné hostiny, kary večierky a podobné podujatia,
  • u divákov a súťažiacich na športových podujatiach.

Doteraz platilo, že potvrdením o zaočkovaní takzvanou vektorovou vakcínou (AstraZeneca) ste sa mohli preukazovať vtedy, ak od 1. dávky uplynuli viac ako 4 týždne. V prípade očkovania mRNA vakcínou (Pfizer a Moderna) ste sa mohli potvrdením preukázať, ak od 2. dávky prešlo aspoň 14 dní.

Na Slovensku sa zatiaľ očkuje len dvojdávkovými vakcínami. Od 14. 6. sa ale za zaočkovaného považuje ten, komu od podania 1. dávky uplynie 21 dní. Platnosť tohto očkovania potrvá 90 dní. Tí, ktorí dostanú aj 2. dávku, budú považovaní za zaočkovaných 12 mesiacov od podania 1. dávky.

„,Po zavŕšení‘ znamená, že najskôr musí uplynúť celá lehota. Ak teda uvádzame ,po zavŕšení 21 dní‘, za zaočkovaného sa osoba považuje najskôr na 22. deň,“ upozrňuje ÚVZ SR.

zdroj: FB ÚVZ SR

Televízia Nitrička

Forgot Password