Zamestnávatelia už môžu kontrolovať režim OTP. Začína čiastočný lockdown

Kto patrí do režimu OP? Kedy môžu ísť do nákupných centier všetci bez rozdielu a kedy budú mať neočkovaní zákaz vstupu na pracoviská?

Od zajtra 22. novembra začína čiastočný lockdown. Vstup do mnohých prevádzok a služieb bude podmienený preukázaním sa o očkovaní proti Covid-19 alebo potvrdením o prekonaní Covidu, ktoré nie je staršie ako 180 dní. Režim „kompletne zaočkovaní“ sa tak mení na takzvané OP a týka sa nákupných centier a reštaurácií.

Od zajtra bude až 54 okresov v čiernej farbe, 19 v bordovej a 6 v červenej. Protiepidemické opatrania v jednotlivých okresoch ovplyvní sprísnená verzia Covid automatu.

V čiernej fáze (3. stupeň ohrozenia) sú okresy: Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Ilava, Kežmarok, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Senica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen. V bordovej fáze (2. stupeň ohrozenia) sú okresy: Dolný Kubín, Galanta, Komárno, Malacky, Myjava, Námestovo, Nitra, Pezinok, Prešov, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Senec, Skalica, Šaľa, Trenčín, Trnava, Žilina, Zlaté Moravce. V červenej fáze (1. stupeň ohrozenia) sú okresy: Bratislava I.-V., Dunajská Streda.

Po novom budú tri režimi: základ (všetci obyvatelia bez rozdielu), OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní) a OP (očkovaní, testovaní), pričom pod skratku OP sú zaradené tieto osoby:

  • osoba aspoň 14 dní po aplikácii 2. dávky vakcíny s dvojdávkovou schémou, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky,
  • osoba najmenej 21 dní po aplikácii 1. dávky vakcíny s jednodávkovou schémou, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky,
  • osoba najmenej 14 dní po aplikácii 1. dávky vakcíny, ak bola prvá dávka podaná v intervale do 180 dní od prekonania COVID-19, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky,
  • osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami a mali ho potvrdený RT-PCR testom
  • deti do 12 rokov po prekonaní COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami – potvrdenie vydá pediater aj na základe pozitívneho výsledku antigénového testu vykonaného do 15. novembra 2021
  • osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred viac ako 180 dňami a boli zaočkovaní jednou dávkou vakcíny podanej do 180 dní od prekonania ochorenia
  • deti do 2 rokov veku,
  • deti od 2 do 12 rokov a 2 mesiacov veku s negatívnym výsledkom antigénového testu (platný 48 hodín od odberu) alebo PCR/LAMP testu (platný 72 hodín od odberu).

Ak sa preukazujete negatívnym výsledkom testu na COVID-19 v prípade PCR a LAMP testu potvrdenie platí 72 hodín od odberu, v prípade antigénové testu najviac 48 hodín.

Najväčší rozdiel sa dotkne nákupných centier a takzvaných esenciálnych obchodov. Zákaz vstupu má svoje výnimky

Po spresňujúcih vyhláškach sa ukázalo, že do esenciálnych obchodov patria napríklad aj predajne obuvi a oblečenia, pokiaľ sa nenachádzajú v nákupnom centre. „Režim OP neplatí pre prípady návštevy očkovacieho centra alebo zdravotníckeho zariadenia v obchodnom dome. Režim OP ďalej neplatí pre obchodné domy v ktorých sú otvorené len prevádzky a služby esenciálneho charakteru. Ak v obchodných domoch budú otvorené jedine esenciálne prevádzky, môžu do nich vojsť všetci,“ objasnil Úrad verejného zdravotníctva SR.

K najčastejším esenciálnym prevádzkam a službám patria: iečebné kúpele a kúpeľné liečebne poskytujúce služby pacientom na základe predpisu lekára, prevádzky verejného stravovania vrátane trvalých stánkov, ktoré vydávajú jedlá a nápoje zabalené na odber so sebou alebo prostredníctvom donášky, predajne potravín (vrátane ambulantného predaja), drogérie, lekárne a predajne i výdajne zdravotníckych pomôcok, očné optiky vrátane vyšetrenia zraku, predajne novín a tlačovín, predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie, výdajné miesta tovarov zakúpených na diaľku, vrátane príjmu reklamácií, zásielkový predaj tovarov, výdaj, vrátenie a reklamácia tovaru prostredníctvom balíkomatov a podobných zariadení, predajne náhradných dielov pre motorové vozidlá, odťahové služby prevádzky poštových, bankových a iných finančných, poisťovacích a leasingových služieb, čerpacie stanice, pohrebné služby, prevádzky pohrebísk a krematórií.

Reštaurácie a ostatné zariadenia verejného stravovania môžu v červených a bordových okresoch obslúžiť aj skupiny OTP a základ cez okienkový predaj a rozvoz. V čiernych okresoch je povolený len predaj zabalených jedál so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby.

Pri hromadných podujatiach sa kombinovaný režim vylučuje.

„Organizátor musí zvoliť režim vstupu na podujatie, viditeľne ho označiť pri vstupe a zabezpečiť vstup a pobyt na podujatí len účastníkom v režime podujatia. Organizátor musí byť v každej chvíli schopný preukázať počet osôb aktuálne sa zúčastňujúcich na hromadnom podujatí,“ informuje ÚVZ SR. Všeobecne platná kapacita v čiernych, bordových a červených okresoch je pre režim OTP maximálne 6 osôb. Režim OP má červených okresoch povolené maximum 200 osôb, v bordových 100 a v čiernych 50.

Režim OP platí aj pre bohoslužby. Piaristický kostol svätého Ladislava v Nitre sa už zmene prispôsobil. Pred kostolom bude zapnuté ozvučenie, kto chce, môže teda omšu stráviť vonku. Sväté prijímanie prídu rozdať aj pred kostol. Spovedať budú v exteriéri, vo dvore za budovou.

Chaos so zavedením režimu OTP na pracoviskách sa (ne)vyriešil

Pôvodne mal byť zavedený s ostatnými zmenami od 22. novembra, počas víkendu však mali prebiehať medzirezortné rokovania. Výsledkom je, že zamestnávatelia a firmy môžu už od zajtra zisťovať, či ich zamestnanci absolvovali očkovanie, či majú platné potvrdenie o prekonaní Covidu a platný negatívny test. „Od zajtra (pondelka 22. novembra 2021) však ešte nebudú môcť zamedziť vstupu zamestnancom na pracovisko, ak sa nepreukážu niektorým z uvedených potvrdení (OTP),“ doplnilo ministerstvo zdravotníctva.

Vyhláška na základe, ktorej bude umožnený vstup na pracovisko len pre osoby, ktoré sa preukážu niektorým z potvrdení, má vyjsť v najbližších dňoch. „Ak sa po vydaní vyhlášky zamestnanci nepreukážu niektorým z uvedených potvrdení, nebudú môcť nastúpiť do práce a zároveň to bude považované za prekážku na strane zamestnanca, čiže nebudú mať nárok na mzdu a zároveň ani na kompenzáciu mzdy zo strany štátu,“ zdôrazňuje ministerstvo. Test. respektíve samotest by malo byť možné vykonať aj priamo v zamestnaní, rezorty tešte rokujú o spôsobe finančnej a inej kompenzácie pre zamestnávateľov.

Zavedenie režimu OTP na pracoviskách sa odzrkadlil aj na rastúcom záujme o vakcináciu, len v piatok očkovanie 1. dávkou absolvovalo 7310 osôb.

foto ilustračná: pixabay.com

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password