Veľkokapacitné očkovacie centrá znižujú kapacity, očkuje sa však aj v 75 ambulanciách

Kraj je pripravený centrá otvoriť podľa potreby. Ak prepukne 3. vlna pandémie v zariadeniach sociálnych služieb, použijú pripravené krízové plány.

Záujem o očkovanie proti koronavírusu klesá aj v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK), preto znižuje kapacity centier. Viaceré bývajú počas víkendov zatvorené. „Vzhľadom k nízkym počtom očkovancov v čakárni NCZI sa očkovanie v jednotlivých VKOC  organizuje podľa aktuálnych počtov očkovancov.  V súčasnosti ma NSK uzatvorené VKOC Levice a Nové Zámky. VKOC Šaľa a Štúrovo je premiestnené do priestorov polikliník,“ potvrdil Úrad NSK.

V nitrianskom centre bola kapacita znížená na 5 očkovacích kójí. Očkovanie v kraji vykonáva aj 75 ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých a všeobecných lekárov pre deti a dorast a špecialistov.

V prípade potreby a pokynov rezortu zdravotníctva by však kraj mohol otvoriť centrá v plnej kapacite. Naďalej funguje aj výjazdová očkovacia sužba. Kraj má aktuále k dispozícii 20 tisíc antigénových testov pre zdravotnícke zariadenia. Zaočkovanosť v kraji sa pri 1. dávke pohybuje minimálne na 45 % a pri 2. dávke na 43 %. V rámci zaočkovanosti celej SR je NSK na 3. mieste.

V krajských zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) majú v prípade prepuknutia vlny pripravené krízové plány a pravidlá karantény.

Ich súčasťou je aj reprofilizácia lôžok a možnosť využitia izolačných a karanténnych miestností. „Percento zaočkovanosti v ZSS stúpa. V ZSS v zriaďovateľskej pôsobnosti NSK je dávkou zaočkovaných 86 % klientov a 72 % zamestnancov,“ uvádza Úrad NSK. Pripravuje sa tiež podávanie 3. dávky vakcíny proti koronavírusu. Testovanie klientov a zamestnancov prebieha raz za 14 dní a priebežne podľa potreby, Covid semaforu a krízového plánu.

foto ilustračná: pixabay.com

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password