Väčšina okresov Nitrianskeho kraja bude od pondelka 31. mája žltá. Vakcíny budú na výber

Posledný májový deň prinesie spolu s regionálnym rozdelením podľa Covid automatu pozitívne zmeny – Nitriansky kraj sa vyfarbí do žlta.

zdroj: MZ SR

Päť zo siedmich okresov Nitrianskeho kraja bude od pondelka 31. mája v 1. stupni ostražitosti, teda v žltej farbe. Ide o okresy Nitra, Šaľa, Zlaté Moravce, Topoľčany a Komárno. Ďalšie dva – Levický a Novozámocký – budú v o stupeň prísnejšom oranžovom 2. stupni ostražitosti.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) pripomína, že v žltých, oranžových a zelených okresoch (Monitoring) je možné respirátor nahradiť rúškom.

„V praxi to znamená aj to, že v týchto okresoch budú platiť miernejšie pravidlá k prekrytiu horných dýchacích ciest. Namiesto respirátora bude aj v interiéroch možné nosiť rúško, šál alebo šatku,“ uvádza ÚVZ. Inetriérom sa myslia aj verejná hromadná doprava a taxíky. V zelených, žltých a oranžových okresoch bude povinné nosiť rúško, šál alebo šatku v exteriéri už len na hromadných podujatiach.

Od pondelka bude tiež platiť nový už schválený cestovateľský semafor, ktorý sa týka cestovania z a do zahraničia.

Celkové rozdelenie okresov podľa Covid automatu od 31. mája

V 2. stupni varovania (červené): Banská Štiavnica, Kysucké Nové Mesto a Myjava. V 1. stupni varovania (ružové): Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Bytča, Čadca, Nové Mesto nad Váhom, Ružomberok, Skalica, Sobrance, Stará Ľubovňa, Trenčín, Žilina. V 2. stupni ostražitosti (oranžové): Banská Bystrica, Brezno, Galanta, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Košice I – IV, Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Zámky, Pezinok, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Svidník, Trnava, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen. V prvom stupni ostražitosti (žlté): Bratislava I – V, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Hlohovec, Komárno, Levoča, Lučenec, Malacky, Nitra, Partizánske, Poltár, Prievidza, Šaľa, Senec, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice, Zlaté Moravce.

Štát čoskoro umožní výber vakcíny, bude medzi nimi aj Sputnik V

Epidemická situácia sa podľa kompetentných u nás vyvíja priaznivo.„Na Slovensku denne pribúda priemerne 360 pozitívnych prípadov ochorenia Covid-19. Klesol počet hospitalizovaných, priemerne je to 570 pacientov, na umelej pľúcnej ventilácii je 90 z nich. Aktuálne prijímame okolo 30 pacientov denne do nemocníc,“ informovalo ministerstvo zdravotníctva.

Slováci si budú môcť čoskoro zvoliť vakcínu podľa vlastného výberu. Oznámil to dnes na tlačovej besede k aktuálnej epidemickej situácii minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Možnosť má byť k dispozícii najneskôr 7. júna. Záujemcovia o vakcínu budú mať pravdepodobne od 8. júna na výber aj ruský Sputnik V, pričom zodpovednosť za nežiaduce účinky má prebrať štát. Ak si vyberiete Sputnik, po podaní by vás mali skontrolovať. „Vyjde k tomu moje usmernenie pre praktických lekárov,“ povedal minister Lengvarský.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password