V Nitre vznikne integračné centrum BLUE DOT pre ľudí z ohrozených skupín

Nitra je v poradí druhým slovenským mestom s najväčším počtom ľudí utekajúcich pred konfliktom na Ukrajine.

Foto: Roman Oravec (FB: Mesto Nitra)

Na Slovensku sú takéto miesta v Bratislave, Košiciach a Michalovciach. Do siete integračných centier pre matky a rodiny s deťmi sa pridá aj Nitra, ktorá je po Bratislave druhým slovenským mestom s najväčším počtom ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine.

„Len od mája do decembra 2022 v nitrianskom kraji získalo status odídenca viac ako 10-tisíc Ukrajincov. Z toho vyše polovica prešla práve našim nitrianskym Komunitným centrom pre pracovnú a vedomostnú mobilitu v Nitre COMIN,“ uvádza Mestský úrad v Nitre.

Viceprimátor Nitry Miloslav Špoták prijal zástupcov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), zástupcov Detského fondu Spojených národov (UNICEF), Slovenskej humanitnej rady a COMIN, aby doladili posledné detaily pred oficiálnym otvorením BLUE DOT v Nitre.

Poslaním centra je vytvoriť bezpečné miesto pre oddych a poskytnutie odbornej psychologickej, pedagogickej, sociálnej a zdravotníckej pomoci pre tých, ktorí utekajú pred vojnou a patria do značne znevýhodnených či ohrozených skupín.

„Podpísanie Memoranda o spolupráci medzi UNICEF a Mestom Nitra schválilo mestské zastupiteľstvo na poslednom minuloročnom zastupiteľstve. Z Memoranda mestu neplynú žiadne finančné povinnosti,“ dodáva nitrianska radnica.

Televízia Nitrička

Forgot Password