V Nitre pokračuje obnova mestskej tržnice. Pribudnúť má sieť proti holubom

Nitrianska radnica dávnejšie informovala, že obnova budovy mestskej tržnice – bývalých kasární, bude prebiehať po etapách. V súčasnosti sa rieši prestrešenie na nádvorí.

Mesto predstavuje ideový zámer využitia nádvoria (zdroj: mesto Nitra)

Holuby robia problémy nielen v meste, ale aj na tržnici, preto by tu mala pribudnúť sieť proti vtáctvu.

„Toto opatrenie nám pomôže priestor vyčistiť, a to aj vizuálne. Predajcovia už nebudú musieť v tak veľkej miere používať prístrešky, nádvorie sa prevzdušní a vizuálne sa zvýraznení pamiatková hodnota tržnice,“ mieni magistrát. Tieto práce majú byť hotové počas leta.

Dôležitým bodom obnovy sú okná.

Vzhľadom na to, že budova je národnou kultúrnou pamiatkou s historickou hodnotou, existujúce okná musia prejsť umeleckou-remeselnou obnovou, alebo môžu byť vymenené, ale iba za presné repliky. „Pre predstavu o finančnej náročnosti takejto výmeny – umelecko-remeselná obnova jedného okna vyjde na 3 100 eur a replika okna stojí približne 2 500 eur,“ približuje mestský úrad.

zdroj: mesto Nitra

Prvých päť okien majú začať obnovovať v najbližšom čase. Hotové by mali byť do septembra. Celkovo má tržnica 175 okien. Radnica hovorí zatiaľ o obnove približne 40. Firmu, ktorá bude historickú obnovu nasledujúce dva roky vykonávať, vysúťažili za takmer 149-tisíc eur s DPH.

Ďalšie práce budú prebiehať v budove obchodného centra.

Mesto vysúťažilo tiež firmu, ktorá bude vykonávať búracie práce na 1. poschodí. „Zámerom je priestor zväčšiť a vytvoriť tak otvorený priestor pre tvorivé dielne dielne a občasné trhy, informuje radnica. Zmluva so zhotoviteľom má byť podpísaná do konca mesiaca. Po 1. etape prác má prísť na rad prízemie, vzduchotechnika, elektroinštalácia a príprava prízemia na klientske centrum.

Projektová dokumentácia na odvlhčenie a prípravná dokumentácia na obnovu fasády budú financované v rámci programu Obnovme si svoj dom dotáciu vo výške 12-tisíc eur. Dotácie Nitrianskeho samosprávneho kraja čiastočne zafinancujú obnovu okien sumou 3 500 eur. Mesto sa chce uchádzať aj o ďalšie zdroje financovania.

Prečítajte si aj podobné témy:

Televízia Nitrička

Forgot Password