V kostoloch pribudne počas sviatkov počet omší

Toto riešenie má znížiť riziko zhromažďovania väčšieho počtu osôb na jednej sviatočnej bohoslužbe.

foto ilustračné (pixabay.com)

Kostoly patria k miestam, ktoré je možné navštíviť aj počas lockdownu, samozrejme, ak nemusíte byť v karanténe. Prísnejšie pravidlá pre bohoslužby už s platnosťou od 15. decembra vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva. „Na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva č. 45 zo 17. decembra 2020, ktorá nadobúda účinok v sobotu 19. decembra 2020, vstupujú do platnosti nové pravidlá, ktoré sa budú týkať aj bohoslužieb počas Vianočných sviatkov,“ informuje Biskupstvo Nitra.

Verejné omše sa budú môcť konať aj v čase lockdownu od 19. decembra 2020 do 10. januára 2021, ale s obmedzenou kapacitou.

Tá sa pre zhoršujúcu epidemiologickú situáciu znižuje na 25 % kapacity miest na sedenie v kostoloch. „V praxi to znamená, že každá druhá lavica v kostole zostane prázdna, a v rámci obsadených lavíc bude medzi sediacimi vždy jedno miesto voľné. Okrem toho, na základe vyhlášky zostávajú v platnosti všetky doteraz platné prísne hygienické opatrenia,“ vysvetľuje nitrianska diecéza.

Vzhľadom na situáciu bol vydaný dekrét, ktorý kňazom umožňuje sláviť až štyri omše v jeden deň.

A to 25. decembra, 1. januára a 6. januára. Kňazi majú so zreteľom na miestne okolnosti vhodne využiť túto možnosť a pomôcť tak znížiť riziko zhromažďovania väčšieho počtu osôb na jednej sviatočnej bohoslužbe. „Pred rozdávaním svätého prijímania, posvätených chlebov, agapé si musí rozdávajúci dezinfikovať ruky, v prípade kontaktu rozdávajúceho s ústami veriaceho, si musí rozdávajúci zakaždým vydezinfikovať ruky; pri prijímaní ,pod obojím‘ striktne dodržiavať iba podávanie chleba na ruku,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password