V Británii objavili nový kmeň koronavírusu. Na Slovensku platí pre navrátilcov povinná karanténa

Domácej izolácii už nebude možné predísť preukázaním sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu.

K zavedeniu povinnej karantény pristúpilo Slovensko vzhľadom na prítomnosť novej infekčnej mutácie koronavírusu vo Veľkej Británii a v Juhoafrickej republike. Najnovšie správy hovoria aj o prvom potvrdenom prípade v Taliansku. Nová varianta sa podľa dostupných informácií šíri z Londýna a juhovýchodného Anglicka. Podľa britského premiéra Borisa Johnsona je nový kmeň prenosnejší o približne 70 percent a pravdepodobne môže za rýchly nárast počtu infikovaných. Hlasy odborníkov ale tvrdia, že nič nenasvedčuje tomu, že by spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti alebo bol rezistentný na novovyvinuté vakcíny.

Množstvo krajín začalo v nedeľu rušiť dopravné spojenia s Veľkou Britániou a zavádzať prísnejšie opatrenia.

Nemecko zastavilo civilné lety z Británie, podobne zareagovali aj Rakúsko a Taliansko, ktoré okrem iného pre navrátilcov zaviedli aj povinnú karanténu. Francúzsko na 48 hodín pozastavilo prepravu osôb a tovarov z Londýna a Holandsko od 1. januára pozastavilo lety a cestujúcim z trajektov zakázalo vylodenie.

K zavedeniu povinnej karantény pre cestujúcich z Veľkej Británie pristúpilo od 21. decembra aj Slovensko.

Od polnoci platí povinná izolácia pre všetkých, ktorí v posledných 14 dňoch navštívili Veľkú Britániu. Už nie je možné predísť jej preukázaním negatívneho RT-PCR testu pri vstupe do krajiny. „Každý občan prichádzajúci z Veľkej Británie sa musí najneskôr bezprostredne pri vstupe do Slovenskej republiky registrovať na webe: https://korona.gov.sk/ehranica/ a na požiadanie sa preukázať potvrdením o splnení tejto povinnosti príslušníkom Policajného zboru Slovenskej republiky,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Osoba v izolácii bude na COVID-19 testovaná najneskôr na piaty deň po zaregistrovaní. Ak bude test negatívny, izolácia končí.

„Všetky laboratóriá na Slovensku, ktoré realizujú RT-PCR testy na ochorenie COVID-19, vedia zachytiť aj novú mutáciu koronavírusu,“ ubezpečil prostredníctvom sociálnej siete minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Foto: Ilustračné/pixabay.com

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password