Prichádza sľubované uvoľnenie opatrení. V kraji sú štyri ružové okresy

Uvoľnenie alebo pozmenenie opatrení, ktoré majú pomôcť zabraňovať šíreniu koronavírusu, prichádzajú približne v tom istom čase, ako pred rokom.

zdroj: MZ SR

Slovensko sa dnes konečne po dlhom čase dostalo v celoštátnej charakteristike do bordovej farby. V Nitrianskom kraji má už štyri ružové okresy. Ale odborníci nezabúdajú pripomínať, že aj napriek uvoľneniu opatrení a regulácii počtu osôb v prevádzkach (15 m štvorcových na 1 osobu) si treba stále dávať pozor a dodržiavať zásadu ROR (rúško/respirátor, odstup, ruky).

Dnes, keď sa otvárajú obchody a služby, to možno platí viac než doteraz.

„Zákaz vychádzania síce bude platiť naďalej, ale výrazne sa rozšíri okruh výnimiek. Alternatívou k negatívnemu testu na covid-19 bude aj naďalej zaočkovanie alebo prekonanie ochorenia,“ uvádza ministerstvo vnútra.

V „ružovej“ Nitre by mal stačiť 21 dní starý negatívny test, vo väčšine prípadov však potrebujeme najviac sedemdňový.

  • Týka sa to práve otvorených obchodov, kaderníctiev a iných služieb (ale aj zamestnancov školských zariadení). Nákupné hodiny pre seniorov vo vybraných obchodoch od 9.00 do 11.00 platia naďalej.
  • V obmedzenej miere sa otvárajú aj ubytovacie zariadenia.
  • V súvislosti s tým je podstatné, že na cestu do prírody sa test nevyžaduje (potrebný je iba v čiernych okresoch, ktoré od dnes na Slovensku nemáme).
  • Otvárajú sa múzeá, galérie, knižnice, zoologické a botanické záhrady (s negatívnym testom). Hromadné podujatia do 6 osôb sú povolené.
  • Otvoria sa kurzy autoškôl, plavárne a športoviská (s testom).
  • V taxíkoch môžu sedieť najviac dvaja ľudia v jednom rade.
  • Za vopred stanovených podmienok su povolené tiež bohoslužby.
  • Ruší sa povinný home office. Danú formu môžu využívať zamestnanci len podľa usmernení zamestnávateľa.
  • Mení sa aj režim na hraniciach. „Zaočkovaní po návrate na Slovensko budú môcť podstúpiť PCR test kedykoľvek, nebudú musieť čakať 8 dní od návratu zo zahraničia,“ dopĺňa rezort.
foto ilustračná: unsplash.com

Menia sa podmienky nosenia ochranných masiek.

Vonku rúško netreba, ak idete s človek s vašej spoločnej domácnosti, alebo ste od iných osôb vzdialení aspoň päť metrov. V interiéroch sú naďalej povinné respirátory. Netýka sa to žiakov a pedagógov v školách.

zdroj: MŠVVaŠ

Zákaz vychádzania od 5.00 do 1.00 zostáva v platnosti, od 20.00 do 1.00 h stále v prísnejšej podobe.

Pri využití výnimiek zo zákazu vychádzania sa môžeme preukázať negatívny antigénovým testom alebo PCR testom (dĺžka testu podľa farby Covid automatu a konkrétnej výnimky) a potvrdením o zaočkovanosti. V prípade vakcín Moderna a Pfizer musíte mať 14 dní po 2. dávke, ak ste zaočkovaní AstraZenecou potvrdením sa môžete preukázať, ak po 1. dávke uplynuli aspoň 4 týždne. Cestovanie do zahraničia za rekreáciou je stále zakázané.

Test nepotrebujú osoby, ktorým zdravotný stav neumožňuje jeho vykonanie.

„V zmysle vyhlášky ÚVZ SR test pre vstup do prevádzok nepotrebujú ani seniori nad 65 rokov a osoby s určitým typom diagnóz; do práce však osoby nad 65 rokov, ak ešte pracujú, test potrebujú,“ spresňuje ministerstvo vnútra.

Televízia Nitrička

Forgot Password