Týždeň 12: Quo vadis, Slovensko?

Slovensko sa zobudilo do ďalšieho ťažkého týždňa. Ako dlho mimoriadna situácia potrvá a čo všetko nás v najbližšej dobe čaká, nikto netuší. Isté však je, že v boji s koronavírusom môžeme pomôcť všetci. Aj vy.

Kto by si bol pomyslel, že módnym hitom tejto jari budú rúška? Biele, zelené, vzorované, látkové i jednorázové… Paradoxom je, že celá krajina hlási ich nedostatok. My ale nie sme žiadny národ holubičí, ako zvyknú Slovač niektorí označovať. Vzopreli sme sa v minulosti, urobíme tak aj teraz. Naprieč krajinou sa v uplynulých dňoch rozbehla občianska iniciatíva. Šikovné ruky vyrábajú rúška. A nie hocijaké! Pekné, funkčné, určené na viac použití. Šitím ochranných masiek si krátia čas na nitrianskej UKF aj v obci Ladice. Mesto Nitra už prvých 100 rozdalo tým najzraniteľnejším – seniorom. Keďže rúško nie je len nejaký módny doplnok, ale seriózna ochranná pomôcka, treba ho vedieť správne nosiť. V článku nižšie si môžete pozrieť odporúčania a videonávody od Svetovej zdravotníckej organizácie.

Keď koncom januára ohlásili prvý potvrdený prípad COVID-19 vo Francúzsku, mnohým zablikala výstražná kontrolka. Okamžite sme ju v rámci zachovania duševnej rovnováhy vypli. Veď Francúzsko je ďaleko. OMYL. Vírus hranice nepozná. Prešlo šesť týždňov a svoj prvý prípad spoznalo aj Slovensko. Za dva týždne sa nám tu nakopilo viac ako 100 nakazených a namiesto užívania si prvých jarných dní, sedíme doma v povinnej alebo dobrovoľnej karanténe. Vláda 15. marca vyhlásila núdzový stav. V ten istý deň diagnostikovali prvých pozitívnych pacientov aj v meste pod Zoborom.

Do platnosti začali vstupovať rôzne preventívne opatrenia a nariadenia. Vznikla dokonca aj mobilná aplikácia Zostaň Zdraví, ktorá svojich používateľov dokáže upozorniť na možný stret s nakazenou osobou. Masívnou dezinfekciou v piatok prešli nitrianske polikliniky, pred nemocnicou postavili triediaci stan – pri vchode do areálu všetkých kontrolujú. V týchto časoch je preto viac ako inokedy dôležité dodržiavať prísnu hygienu. Rady odborníka ako minimalizovať riziko prenosu ochorenia COVID-19 nájdete v tomto článku.

Žiaľ, stále sa nájdu aj takí, ktorí sa snažia na nešťastí druhých zarobiť alebo nejako inak zo situácie profitovať. Internetom sa šíria hoaxy – nepravdivé správy. V súvislosti s koronavírusom ich je hneď niekoľko. Neverte im a informácie preberajte len z overených zdrojov. Možno aj vám prišla nahrávka, v ktorej ženský hlas vystríha pred užívaním ibuprofénu. K prípadu sa vyjadril Štátny ústav pre kontrolu liečiv a napriek pochybnostiam, ktoré neznáma osoba svojou správou podnietila, vysvitlo, že šírila neoverenú informáciu, za čo jej hrozí väzenie.

Nariadením vlády je zakázané združovanie sa vo veľkých skupinách – to môže byť vzhľadom na šíriaci sa vírus nebezpečné. Hliadky mestskej polície aj tak musia denne riešiť nedisciplinovaných občanov, ktorí takéto skupinky vytvárajú. Najvýraznejšie zoskupenia zistili na Novozámockej ulici, kde vo večerných hodinách prebiehala rodinná oslava so 40 hosťami.

Za veľmi nezodpovedné možno označiť správanie rodiny z Nitrianskeho kraja. Na linke 155 opísali príznaky mozgovej mŕtvice a ochorenia COVID-19. Až na adrese a po zložitom manažovaní bolo zistené, že rodina si všetko vymyslela. Prípad rieši polícia.

S rastúcim počtom chorých pribúdajú preventívne opatrenia. Obchodné reťazce pritvrdili, do mnohých už nemožno vstúpiť bez rúška a rukavíc, odmietajú aj platby stravnými lístkami. Niektoré dokonca vyhradili v priebehu dňa čas, kedy budú obchody k dispozícií výhradne seniorom. Ich snahou je ochrániť skupinu obyvateľov, ktorá je vystavená najväčšiemu riziku. Viete, kedy by mali nakupovať seniori? Chvályhodná je aj iniciatíva taxislužieb. Niektoré sa dali na rozvoz tovaru. Stačí im zavolať, objednať si nákup a taxík vám ho prinesie až domov. Praktické, čo poviete?

Autobusová doprava v Nitre aktuálne premáva podľa sobotného cestovného poriadku. V snahe predchádzať zvýšenej koncentrácii cestujúcich budú na mnohých linkách vypravované kĺbové autobusy. Ak vás zaujíma, ktoré spoje premávajú nad rámec sobotného cestovného poriadku, kliknite sem. Keďže sa situácia stále mení, spoločnosť Arriva sa rozhodla cestujúcich informovať aj v špeciálnej sekcii Live.

Koronavírus nás zasiahol a my sa tomu jednoducho musíme prispôsobiť. Ak ste nestihli absolvovať technickú a emisnú kontrolu, nestresujte. Mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne riešenia. Polícia pokuty za prešvihnutý termín kontrol neukladá. Rovnako nemusíte podliehať panike pri vybavovaní OČR, avšak nezabudnite si podať novú žiadosť. Od pondelka sú školské zariadenia zatvorené z dôvodu rozhodnutia Ústredného krízového štábu. Rodičia, ktorí chcú poberať ošetrovné aj počas tohto obdobia, musia o dávku požiadať znova.

Nie je vhodné si núdzový stav mýliť so školskými prázdninami. Pedagogickí zamestnanci môžu pracovať z domu, rodičia by tak mali dohliadať na poctivé štúdium svojich detí. Môže to byť jedna z metód, ako sa doma počas karantény nezblázniť.

Uprostred týždňa sa rozhodol svoje brány zatvoriť aj jeden z najväčších zamestnávateľov v kraji – Jaguar Land Rover. Spolu s ním by mal pracovnú činnosť na čas ukončiť aj jeho dodávateľ Syncreon. Pravda je však taká, že obe spoločnosti budú fungovať v akýchsi provizórnych podmienkach. Nie všetci zamestnanci teda voľno reálne dostanú.

Spomínate si na starý Orbis? Ak nie, nevadí. Ten nový by mal už čoskoro zmeniť vzhľad nášho mesta. Investor začal výstavbu v apríli minulého roka, predpokladaný termín ukončenia prác na polyfunkčnom komplexe je naplánovaný na máj 2021. Ak ste zvedaví, ako by mal hotový projekt vyzerať, prečítajte si náš článok.

Pýtate sa, čo s voľným časom? Niet pochýb, že tráviť sa dá zmysluplne. RTVS sa rozhodla vysielať sfilmované diela slovenských autorov, ktoré bývajú súčasťou maturitných otázok. Premietanie bude prebiehať od 23. – 27. marca.

Niekto múdry raz povedal: Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody. Zatiaľ čo väčšina divadiel na čas pozastavila svoju činnosť, Divadlo Andreja Bagara sa rozhodlo ísť vlastnou cestou. Herci DAB nútenú prestávku využívajú na čítanie rozprávok pre deti. Čakajú nás aj Divadelné pondelky. Vybrané komédie si budete môcť pozrieť cez youtube kanál divadla vždy v pondelok podvečer.

Počasie bolo v uplynulom týždni naozaj krásne. V piatok sme privítali prvý jarný deň. Akoby svet ani netušil, čo sa na jeho povrchu odohráva. A možno áno a slnko vyšlo práve kvôli tomu, aby nás povzbudilo, potešilo, dodalo D-čko. Žili sme v duchu Carpe diem a, paradoxne, sme zabúdali na Memento mori. Aktuálna situácia nám to mori pripomína skutočne veľmi intenzívne. Nikomu by snáď ani vo sne nenapadlo túto pliagu obhajovať, no zdá sa byť dobrým učiteľom. Dáva nám lekciu ľudskosti, ohľaduplnosti, solidárnosti a poslušnosti. Musíme si pomáhať a vydržať sami so sebou. Snáď to už čoskoro pochopíme. Ak nie, Boh nás ochraňuj.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password