Polícia našla ženu, ktorá šírila neoverenú správu

K prípadu sa vyjadril aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Ilustračné (pixabay.com)

Situácia s koronavírusom prináša viaceré dezinformácie a polopravdy. V ostatných dňoch sa aplikáciou messenger šírili hlasové nahrávky, ktoré posúvajú informácie o evakuácii Bratislavy, potravinách na prídel alebo užívaní lieku brufen. Polícia SR sa týmito správami zaoberá a už vypátrala jednu z autoriek. Ide o nahrávku, ktorá poukazuje na negatívne účinky lieku brufen v kombinácii s ochorením COVID-19. „Informuj všetkých tvojich ľudí, že v prípade, keby dostali nejaké jemné teploty, nech v žiadnom prípade neberú brufen. Teraz som dostala správu z univerzity z Viedne, kde dostali vlastne pitevné správy všetkých zosnulých z Talianska, tak zistili vlastne, že vo veľa prípadoch týchto zosnulých ľudí sa našiel brufen,“ hovorí žena v masovo zdieľanej hlasovej správe.

Brufen má podľa jej informácií „zduplikovať“ koronavírus v tele.

Lieky ako brufen, ibuprofen alebo ibalgin obsahujú liečivo ibuprofén, ktoré patrí do skupiny tzv. nesteroidných protizápalových liečiv a používa sa na symptomatickú liečbu slabej až stredne silnej bolesti a horúčky. O jeho škodlivosti sa v laickej verejnosti už nejaký čas vedú polemiky.

O negatívnych účinkoch brufenu v súčinnosti s COVID-19 sa na sociálnych sieťach vyjadril aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Po neustávajúcich otázkach laickej i odbornej verejnosti vydali oficiálne stanovisko. Zavádzajúca hlasová správa podľa ústavu súvisí s článkom vydaným vo vedeckom časopise The Lancet v rubrike Correspondence. Autor si v ňom kladie otázku, či pacienti s hypertenziou a cukrovkou, ale aj liečbou ibuprofénom majú zvýšené riziko pri koronavíruse. „Autor vyslovuje hypotézu, že pacienti liečení skupinou tzv. ACE inhibítorov, blokátorov receptorov pre angiotenzín II, tiazolidíndiónov, ale napr. aj ibuprofénom, môžu mať vážnejší až fatálny priebeh ochorenia COVID-19. Autor článku sám niekoľkokrát upozorňuje, že ide o hypotézu, na ktorú neexistujú vedecké dôkazy,“ uviedol ŠÚKL.

Ústav hovorí, že na liečbu horúčky a bolesti sa bežne užívajú lieky s obsahom ibuprofénu alebo paracetamolu (napríklad liek paralen alebo panadol). Zdôrazňuje, že aj pri týchto liekoch je potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie.

TV Markíza uvádza, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporučila pri náznakoch ochorenia COVID-19 neužívať lieky s ibuprofénom bez konzultácie s lekárom. Hovorca WHO Christian Lindmeier odporučil lieky s paracetamolom, pričom zdôraznil, že žiadne štúdie vykonané v poslednom období sa nespájajú so zvýšenou úmrtnosťou. Odborníci vec aktuálne skúmajú.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu a vaše prípadné príznaky odporúčame užívanie akýchkoľvek liekov prebrať s lekárom.

Napriek pochybnostiam, ktoré neznáma žena svojou správou podnietila, šírila neoverenú informáciu, a polícia preto konala. „Keďže existuje dôvodné podozrenie, že ide o trestný čín ,šírenie poplašnej správyʻ, autorovi hrozí väzenie,“ vyjadrila sa Polícia SR. Prezident Policajného zboru Milan Lučanský informoval, že ide o ženu z okresu Dunajská Streda, s ktorou sú vykonávané procesné úkony. Či žena šírila správu v dobrej viere, alebo s cieľom vyvolať poplach, polícia zatiaľ nepovedala.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password