Ako sa doma nezblázniť

Dnešné dni preveria nielen našu trpezlivosť, ale aj schopnosť zvládať nahromadený čas. Ako prežiť nudu?

Počas uplynulých dní sme sa museli prispôsobiť rôznym obmedzenia, ktoré majú zabrániť šíreniu ochorenia. Pre tých, čo zostali nečakane doma a nevedia čo s časom, máme zopár rád a tipov.

Prvá vec, ktorá sa dá doma robiť, je upratovanie. Môže sa do neho zapojiť celá rodina, dokonca aj úplne malé deti. Upratovať nemusíme len domácnosť. Môžeme prejsť na triedenie kníh, fotografií v telefóne a počítači alebo si upratať svoj pracovný stôl. Po dobre odvedenej práci sa navyše človek cíti lepšie, počas upratovania sa do nášho tela uvoľňuje hormón šťastia endorfín, čo je podľa portálu eduworld.sk ópioidná peptida, ktorú produkuje náš mozog. Endorfín sa nazýva hormón šťastia, pretože vytvára v človeku pocit dobrej nálady, telo ho začína vylučovať, keď prežívame niečo zaujímavé alebo príjemné.

Pixabay

Druhou možnosťou je vzdelávanie sa. Momentálne máme vďaka moderným technológiám prístup k rozličným online kurzom alebo návodom. Naučiť sa ručné práce, remeslá, alebo len vychytávky do domácnosti nie je problém, stačí sa zamerať na veci, ktoré nás zaujímajú. Milovníkov umenia určite poteší možnosť navštíviť rôzne svetové výstavy, stačí navštíviť stránku Google Arts & Culture, kde nájdeme viac ako 500 múzeí a galérií. Pre tých, čo by privítali skôr možnosť zlepšovať sa v cudzej reči, existuje množstvo aplikácií alebo kurzov, ktoré vás naučia takmer akýkoľvek jazyk. Momentálne najpopulárnejšia aplikácia je Duolingo. Na zahodenie nie je ani skúšanie nových receptov, človek sa zabaví a potom aj dobre naje.

Pixabay

Tretia varianta je cvičenie. Doma máme dostatok priestoru na kultivovanie svojho tela. Nejeden vrcholový športovec posilňuje svoje telo aj z domova. Stačí sa pozrieť na internet a nájsť si to správne cvičenie pre nás. Joga, gymnastika, zumba, tanec, cvičenie s vlastnou váhou – všetko toto a mnoho ďalšieho nevyžaduje veľa priestoru ani náčinia. Dôležité je začať postupne, tak, ako nám telo dovolí. Stačí sa počúvať a vnímať.

Štvrtý bod zahŕňa fyzicky nenáročnejšie činnosti, akými sú čítanie, sledovanie filmov, online koncertov, seriálov poprípade počúvanie podcastov – zvukových záznamov na internete. Čítanie nám okrem rozširovania slovnej zásoby ponúka aj možnosť zaoberať sa starosťami niekoho iného, čo nám pomáha znižovať stres. Ten je v dnešných dňoch citeľný na každom kroku, preto je namieste sa vedieť voči nemu brániť. Čítanie navyše podporuje našu obrazotvornosť, fantáziu a kreativitu. Dobrý film a seriál nám zas môže odovzdať nejednu podnetnú myšlienku, rovnako ako počúvanie podcastov. Pre tých, čo neradi čítajú, no aj tak by chceli počuť niečo nové, je v ponuke veľké množstvo audio kníh, ktoré nahovorili aj známe osobnosti.

Pixabay

Piata možnosť je tvorenie. Doma môžeme kresliť, písať, spievať, hrať poprípade zdokonaľovať svoju domácnosť. Presadiť si kvetiny, vyrobiť zábavné ozdoby, dekorácie nie je problém. Zapojiť môžeme aj našich najmenších, stačí pero, papier a lepidlo. Svoje výtvory nám poslala aj Nikol, vychovávateľka, ktorá dokazuje, že deti možno zamestnať aj takýmto spôsobom.

Šiesta varianta je hranie sa. Človek je okrem tvora mysliaceho aj Homo Ludens – tvor hravý, preto sa zabavte napríklad pomocou počítačových hier, doskových hry, kartových hier, poprípade hrou s domácim maznáčikom. Hranie zamestná hlavu a čas bude plynúť rýchlejšie.

Pixabay

Posledná rada na záver je vytvorenie si časového plánu. Každý bežný deň utekal pre množstvo vopred dohodnutých povinností. Ráno sa vstávalo a chystalo do práce, po práci sa vybavovali iné záležitosti a potom sa dalo tráviť čas s priateľmi. Tieto dni sprevádzajú rôzne obmedzenia, no naplánovať si svoj čas môžeme aj teraz. Zabudnúť by sme nemali ani na komunikáciu s našimi najbližšími.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password