Musíme si pomáhať…

Ako veľa je toho zachyteného v troch slovách… Naučí nás pandémia koronavírusu byť empatickým a solidárnym voči druhým?

Prvé dni výskytu nových prípadov sa tak nejavili. Ľudia v snahe využiť dvojtýždennú karanténu vyhlásenú na celom území republiky obiehali pošty aj úrady, niektorí sa snažili voľný čas využiť na vybavovanie cestovných doklady na letné dovolenky či ako možnosť zalyžovať si v lyžiarskych strediskách.

Podceňovanie stavu, výsmech zo strachu iných. Dezorientovaná spoločnosť bez rešpektu a ohľaduplnosti nielen k ostatným ľuďom, ale aj hluchá a slepá voči pravidlám a zákazom. Áno, žijeme predsa v demokracii, avšak demokracia nezmanená anarchiu.

Ich počínanie je odsúdeniahodné, avšak javí sa to tak, že zmysel karantény iba nepochopili. Byť izolovaný totiž neznamená iba nezhromažďovať sa vo veľkých skupinkách, ovplyvňuje to aj naše každodenné životy. Veľa vecí si musíme odoprieť, často sa uskromniť s tým, čo by nám za iných okolností nestačilo. Určití jednotlivci sa na situáciu, na ktorú sa dopredu v podstate pripraviť ani nedá, zásobili. Nie je teda prekvapením, že niekto má toho viac, iný menej. Každý si svoje nahromadené zásoby potrebné ku karanténe v strachu o svoj život stráži ako drahocenný poklad. Sú tu však aj ľudia, ktorých empatia nepozná hraníc a namiesto toho, aby mysleli na seba, rozhodli sa pomáhať.

zdroj : pixabay.com

Našťastie, aj na Slovensku sa nájdu ľudia s veľkým srdcom, ktorí napriek tomu, že sa vystavujú každodennému riziku, robia tak v mene spoločnosti a pocitu zodpovednosti. V prvom rade sú to naši lekári a zdravotníci, ktorí sa každodenne vystavujú riziku nakazenia sa v boji pri liečení pozitívnych pacientov. 

Veľké gesto preukázala VÚB banka v podobe zakúpenia prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu v hodnote 84.000 € Nadáciou VÚB, ktoré sú v tejto dobe už zapojené a plne funkčné v Univerzitnej nemocnici na bratislavských Kramároch, kde sa očakáva najväčší nápor pacientov v prípade zhoršenia ich stavu v súvislosti s koronavírusom. „Pomoc ocenia predovšetkým naši pacienti a tiež zdravotnícky personál . Tieto prístroje dokážu pomôcť pacientom so závažným respiračným zlyhaním. Som veľmi vďačná za takúto pomoc  najmä v mene pacientov, ktorým prístroje poslúžia najviac,“ povedala riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava Renáta Vandriaková.

zdroj: FB VÚB banka

Ďalším pekným gestom v prípade potrebného a kapacitne nedostatočného mobilného testovania na prítomnosť vírusu zareagovala spoločnosť AVIS, ktorá ponúka pomocnú ruku na spustenie celoplošného testovania na prítomnosť vírusu u obyvateľov Slovenska. Touto formou chce požičovňa áut prispieť k spomaleniu šírenia nákazy a k skorému uvedeniu do praxe hromadného testovania ľudí na prítomnosť koronavírusu. „Úradu verejného zdravotníctva, ktoré má vo svojej kompetencii testovanie obyvateľov Slovenska, ponúkame na transport po Slovensku svoje vozidlá za symbolickú cenu 1€ na deň. Všetky naše vozidlá sú dôkladne vydezinfikované a okamžite k dispozícii,“ vyjadrila spoločnosť svoje plány.

zdroj: FB Avis požičovňa áut

Za hyenizmus v ľudskej koži sa dá považovať prístup podnikateľov zarábajúcich na ochranných zdravotníckych pomôckach, ktorých je momentálne nedostatok. Nájdu sa však ľudia, ktorí sa vedia rozdeliť aj s málom. V skupine Klokočina – problémy obyvateľov sa objavil aj takýto príspevok. „Ahojte, milí susedia. Viem, že situácia celkovo na Slovensku je troška vystresovaná. Ponúkam vám preto zdarma rúška kto by mal záujem. Nie sú síce najvyššej kvality a ochrany. Ale aspoň ako prevencia poslúžia určite. Mám ich približne 80ks. Ak by mal niekto záujem píšte mi do správy. Na jednu osobu maximálne 5ks. P.S. Zdravie je prvoradé.“

zdroj: FB Kolokočina – problémy obyvateľov

Po celom Slovensku sa začínajú objavovať návody, ako si potrebné veci vyrobiť z pohodlia domova, alebo sa ponúkajú šikovné gazdinky, ktoré dokážu rúška ušiť v malých množstvách pre ľudí, ktorí to najviac potrebujú. Vo vchodoch obytných domov sa začínajú objavovať odkazy podobného charakteru: „Dobrý deň, susedia. Ako viete CONVID-19 (coronavirus) ohrozuje staršie osoby, tak ak by niekto z rizikovej skupiny (starší ľudia) potreboval pomôcť s nákupom potravín počas mimoriadnych opatrení, pokojne sa mi ozvite, rád pomôžem. Pravidelne chodím na nákupy, tak je najmenej vám priniesť aj ten váš (dovoz samozrejme zadarmo).“

K najohrozenejšiej skupine, do ktorej patria naši rodičia a starí rodičia, zodpovedne pristupujú aj Slovenskí branci a stávajú sa tak príkladom pre všetkých, ktorí ešte stále váhajú alebo nevedia, akými rôznymi spôsobmi sa dá prejaviť láska a pomoc aj k cudzím ľuďom, najmä však tým, ktorí sú v núdzi alebo nemajú nikoho, kto by sa o nich postaral.

zdroj: FB SLOVENSKÍ BRANCI

K solidarite a súdržnosti vyzývajú nielen mestá, obce, vláda či samotná prezidenta, ale aj dobročinné a charitatívne spolky. Jedným z nich je aj Maltézska pomoc Slovensko, ktorá nielen zabezpečuje dovoz stravy seniorom odkázaným na pomoc druhým, ale vyzýva na pomoc aj ostatných obyvateľov: „Prosím, pridajte sa k nám – pozrite sa okolo seba, či sa vo vašom okolí nenachádza senior, ktorý potrebuje pomoc či už s nákupom, alebo donáškou liekov z lekárne.“

zdroj: FB Maltézska pomoc Slovensko

Treba si uvedomiť, že zvyšok Európy je 10-14 dní pozadu v porovnaní s Talianskom a od toho, ako (ne)disciplinovane sa budeme správať v týchto dňoch, záleží, ako sa choroba bude u nás vyvíjať. Máme názornú ukážku toho, akú silu má nový druh vírusu a aké škody na ľudských životoch vie napáchať. Poľutovaniahodným príkladom, z ktorého sa máme všetci poučiť, je Taliansko.  Ak to nedokážeme, zostáva už iba jediné – nech nás Boh ochraňuje.

V poslednej dobe som narazila na slová talianskeho poéta, ktoré vo mne doteraz rezonujú: „Najviac kontaminovaný povrch bolo naše srdce. Tento vírus ja dar zeme. Zastavil svet, prinútil nás pozrieť sa na seba a okolo seba. Znížil na polovicu znečistenie vo veľkých krajinách. Naučí nás mnoho, uvidíte… Niekedy prichádza Kristus, Boh rovnako neviditeľný a mikroskopický, ktorý nám hovorí o novej potrebe ľudskosti. Buďme vďační, že sa môžeme zastaviť, byť s našimi deťmi, myslieť s láskou na starých, slabých, ohrozených ľudí. Hodnotu vecí chápeme, keď nám chýbajú. Vírus, ktorý nám berie možnosť objať druhého prišiel, a neodíde, kým to nepochopíme.“

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password