Tri kolá testovania sú v Nitre nevyhnutné. Problémom sú veľké fabriky

Pravidelné cielené testovanie má zmysel v zamorených oblastiach a vo veľkých firmách, myslia si odborníci.

foto ilustračné (unsplash.com)

Tri kolá testovania sú podľa primátora Nitry Mareka Hattasa v tejto situácii nevyhnutné: „Je to však vec, ktorú robíme preto, aby sme chránili nielen seba, ale hlavne slabých a ľudí, ktorých vírus najviac ohrozuje, napríklad seniorov alebo ľudí s oslabenou imunitou“. Prvé kolo testovania v Nitre poukázalo na vysoký nárast infikovaných. Na odberné miesta prišiel od 8. do 10. januára približne rovnaký počet (43 716) ľudí ako počas jesenného celoslovenského testovania (44 219).

„Neporovnateľné sú však údaje o tých, ktorí vyšli z testu pozitívni. Na jeseň ich bolo 258, teraz toto číslo poskočilo až viac ako 3,5-násobne, na celkovo 932 pozitívnych,“ informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek.

„Toto číslo iba potvrdilo, čo sme už vedeli – že situácia je bohužiaľ veľmi vážna. Skúsenosti z Oravy nám ukazujú, že po troch kolách testovania sa dá výrazne zamedziť šíreniu vírusu, a to je presne to, čomu teraz podriaďujeme všetku našu činnosť,“ dodal primátor. Postupne sa pridávajú ďalšie koronavírusom výraznejšie postihnuté samosprávy so snahou organizovať lokálne testovanie.

zdroj: fb Igor Matovič

Premiér SR Igor Matovič reagoval na pondelkovej tlačovej besede oznámením o ďalšom celoplošnom pretestovaní Slovenska. Odborníci majú iný názor.

Podľa premiéra by sa v okresoch malo testovať dovtedy, kým pozitivita neklesne pod 0,5 percent. Využiť opäť tento spôsob ako riešenie vysokej krivky pozitivity nenašiel podporu u odborníkov, ktorí sú skôr za cielené testovanie zamorených oblastí a očkovanie, to však spomaľuje nedostatok vakcín, ktoré teraz potrebujú všetky krajiny.„Toto nie je cesta, sily treba sústrediť na očkovanie!“ uviedla Slovenská lekárska komora v súvislosti s premiérovym plánom. „Lokálne testovanie v ohniskách nákazy má nepochybne svoj význam. Z nášho pohľadu je prioritou zmysluplne využiť zdravotníkov najmä v rámci očkovania,“ pridáva sa Zväz ambulantných poskytovateľov, ktorí pripomína, že zdravotníci sú unavení a z ich kapacitami treba pracovať opatrne.

Riešením môže byť aj opakované testovanie vo veľkých firmách.

„Testovanie 3x za 10-12 dní všetkých pracovníkov. Po dostaní sa na hranicu pod 0,5 % možnosť práce. Dovtedy zavreté,“ uvádza platforma odborníkov na dátovú analytiku Dáta bez pátosu. Výsledky pretestovania v nitrianskom Jaugari podľa nich nie sú dobrou správou: „Zvlášť po testovaní antigénom, kde by sme asi mali pozitívnych násobiť dvoma. Súhlasí s tým aj Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia a pediator vo FN Nitra. „Na druhý deň po testovaní zamestnancov v Landrovery by sme našli znovu desiatky pozitívnych, ktorí ešte včera mali test negatívny,“ uviedol na sociálnej sieti. Podľa neho sú dve možnosti: zavrieť fabriky, alebo zabezpečiť, aby sa tam nedostali chorí. Riešením sú v tomto prípade pravidelné antigénové testy dva razy, ideálne tri razy do týždňa, a to aj z dôvodu, že AG test odhalí infikovaného len v krátkom časovom okne, kedy je vírusu v nosohltane najviac. K veľkým zamestnávateľov v Nitrianskom okrese patrí napríklad aj Foxconn a Matador Vráble.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password