V poslednom čase sa nielen v našom meste rozpútala diskusia o tom, či namiesto kosenej trávy vysádzať lúčne porasty. Kvitnúce lúky prinášajú nielen výrazný estetický efekt, ale zároveň poskytujú úkryt a potravu pre opeľovače a iný hmyz. Opeľujúci hmyz je veľmi dôležitý v mestách, kde zabezpečuje opelenie vysadenej zelene i rastlín. Rozkvitnutá lúka pôsobí bezpochyby romanticky a snom nejedného milovníka kvetín je mať ju hneď za domom.
Kvetinové lúky vyprodukujú viac kyslíka, zachytia i prach a hluk, hlavne po celý rok hrajú rôznymi farbmi. Pravidelné kosenie trávnika spôsobuje vysokú úmrtnosť hmyzu a chrobákov. Nekosené plochy poskytujú tieň a tiež ponuku peľu a nektáru. Nakoniec je to aj životný priestor, ktorý je poskytnutý väčšiemu spektru hmyzu v porovnaní s trávnikom.
„Najväčším problémom môžu byť alergici, naopak obrovská výhoda je v tom, že pôda nepresychá. Pri klimatických zmenách si lúky udržiavajú svoju vlahu, vyššia tráva zabraňuje presychaniu pôdy a tým je aj ovzdušie príjemnejšie,“ informovala poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Nitre a predsedníčka Komisie pre životné prostredie, verejný poriadok a komunálne činnosti Jarmila Králová.
Lúka šetrí čas a peniaze, pretože nepotrebuje zavlažovanie. Nemusíte ju pravidelne kosiť a hnojiť. Taktiež obsahuje liečivé a jedlé rastliny. Lúka je zdravým prostredím pre deti, ktoré si môžu vypestovať bližší vzťah k prírode, majú v nej množstvo inšpirácií pre hru. Vytvára aj jedinečnú atmosféru, nakoľko je farebná a pekne vonia.
Eva Škandíková
