Aktuálna pandemická situácia: Témou dní je zlyhávajúci očkovací systém, zlyháva aj prihlasovanie na AG testy

Pretestovávanie má stále zmysel, tvrdí minister Krajčí. Kedy bude možné samotestovanie, ale zatiaľ nie je známe. Rezort v posledných hodinách čelil nepríjemnostiam spôsobeným zlyhávajúcimi systémami.

zdroj: MZ SR

Čierna farba – IV. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 35 okresov: Bánovce nad Bebravou, Čadca, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Humenné, Ilava, Košice I – IV, Košice – okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto,  Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava,  Ružomberok, Šaľa, Senica, Skalica, Trebišov, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen 
Bordová farba – III. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 41 okresov: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Detva, Hlohovec, Komárno, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nitra, Partizánske, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Sabinov, Senec, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou,  Žilina, Zlaté Moravce 
Červená farba – II. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 3 okresy: Kežmarok, Nové Zámky, Tvrdošín 

Pravidelná tlačovka ministra zdravotníctva k aktuálnej pandemickej situácii začala tentokrát témou pravidelného pretestovávania antigénovými testami. Minister Krajčí tvrdí, že testovanie má stále zmysel, aby odfiltrovalo pozitívnych aj bezpríznakových nosičov a znižovalo tak infekčnú nálož populácie. Ako príklad uvádza kritickú situáciu zo začiatku roka v našom okrese: „Asi taký najmarkantnejší dôkaz toho, že testovanie určite má zmysel je mesto Nitra“. Lokálnu epidémiu tu podľa jeho slov pozitívne ovplyvnilo práve testovanie.

Vyvracia fámu o nesprávne nakúpených testoch.

Nazálne testy, ktoré boli pre Slovensko nakúpené, majú byť použité aj na samotestovanie, momentále sa čaká na schválenie. Test sa bude môcť používať aj doma výterom zo špičky nosa, preto je palička kratšia. Odberový tampón je väčší a vďaka tomu sa výter urobí z väčšej plochy. Kedy to bude možné, minister zatiaľ neuvádza.

Zároveň hovorí, že opatrenia, ktoré platia od 3. marca zmiernili mobilitu občanov.

Ukazovatele epidemickej stiuácie su stabilizované, denné úmrtia sú stále veľmi vysoké, ale mierne klesli. Postupne by mali klesať počty pozitívnych a postupom času počty hospitalizovaných. Je možné, že pravidlá pri príchode zo zahraničia sa sprísnia. Navrátilci by izoláciu mohli stráviť napríklad v hoteloch. Cestovanie do exotických krajín v týchto časoch nie je rozumené.

Viac sa začína hovoriť o postcovidových pacientov.

Mal by byť prijatý zákon na základe, ktorého budú môcť pacienti po stredne ťažkom alebo ťažkom priebehu Covidu absolvovať rehabilitáciu v kúpeľoch či špecializovaných zdravotníckych zariadeniach. Táto možnosť by mala byť v súlade so zdravotnými poisťovňami aktuálna už aj teraz. „Podarilo sa nám s jednotlivými poisťovňami vyjednať, aby najťažší pacienti po prekonaní Covidu mohli ísť do kúpeľov či do špecializovaných ústavov,“ povedal štátny tajomník rezortu zdravotníctva Peter Stachura.

Novinkou je možnosť nahlasovať nedodržiavanie opatrení.

Ministerstvo zdravotníctva zriadilo infolinku a email, kde môžu občania nahlasovať nedodržiavanie opatrení. Nahlasovať je možné napríklad nedodržiavanie izolácie alebo konanie osláv: 02/222 009 11 alebo na peo@health.gov.sk.

Témou dňa je očkovací systém.

Ten v posledných hodinách spôsoboval veľké problémy s prihlasovaním. Krajčí sa za spôsobené ťažkosti ospravedlnil, súhlasí s tým, že funkčný systém mal byť pripravený už skôr, no k dispozícii bude najskôr budúci týždeň. „Umožní záujemcom o očkovanie prihlásiť sa aj v čase, keď nebudú k dispozícii voľné termíny na očkovanie. Ich požiadavka sa bude nachádzať v tzv. ,Čakárni‘,“ uvádza ministerstvo. Z funkcie už dnes bol odvolaný Peter Bielik, riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií, ktoré ma priebeh prihlasovania na starosti.

Zlyháva aj systém prihlasovania na antigénové testovanie. Minister pripomína, že testovacie tímy majú otestovať aj tých ľudí, ktorí na mobilné odberné miesta prídu bez predchádzajúceho objednania na korona.gov.sk.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password