Stiuácia v Nitrianskom kraji sa zhoršila. Pribúdajú bezplatné testovacie miesta

Nitriansky kraj má tentokrát prvenstvo. Na odbernom mieste vo Vrábľoch museli vytvoriť poradovým systém.

PCR testy za štvrtok 10. 12. odhalili v Nitrianskom kraji 360 osôb s pozitívnym testom na koronavírus. V porovnaní s ostatnými krajmi ide o najvyššie číslo. Za Nitrianskym nasleduje Prešovský (337), Bratislavský (286), Košický (283), Banskobystrický (280), Trenčiansky (271), Trnavský (183) a Žilinský kraj (166). 

Celkovo za včerajšok pribudlo 2166 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 3 023 pozitívne testovaných antigénnymi testami.

Ukončených bolo včera 10 938 pozitívne ukončených RT-PCR vyšetrení a 42 199 antigénnych testov. „V nemocniciach je hospitalizovaných 2 130 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 932 ľudí. Na JIS je 144 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 138 osôb. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 18 prípadov. Celkový počet je 1 122. Pribudlo 2 078 vyliečených pacientov, celkovo sa z ochorenia zotavilo 93 533 ľudí,“ zhodnotila doterajší stav Ministerstvo zdravotníctva SR.

V okresoch postupne pribudli bezplatné odberné miesta pre antigénové testovanie.

Bezplatne vás formou výteru z nosa stále otestujú v areáli nitrianskej fakultnej nemocnice, v Regionálnom úrade verejného zdravotníctva na Damborského ulici. Rezort zdravotníctva uvádza aj nové miesta. V zozname je uvedená adresa Výstavná 4 v Nitre, odberné miesto presnejšie nájdete na Akademickej oproti hotelu Agroinštitút. Ministerstvo informuje, že zoznam je aktualizovaný vždy o 8.00, 12.00 a 16.00 hod. Podľa neho v nitrianskej nemocnici testujú od 10.00 hod., hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubinec sa však vyjadrila, že pre zvýšený záujem čas posunuli. Väčšinou sa však oplatí na testovacie miesta prísť skôr, počet denne vykonaných testov je totiž limitovaný.

Odporúčané je tiež prísť aspoň 30 minút pred zatvorením odberného miesta.

Zoznam je priebežne aktualizovaný (zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR)

Jedno miesto pribudlo aj vo Vrábľoch, pre veľký záujem museli vytvoriť poradovník.

Mesto zareagovalo na nespokojnosť testovaných, ktorí čakali v dlhých radoch, poradovým systémom. „Pri vstupe na odberové miesto si každý záujemca o testovanie prevezme od asistentky kartičku, na ktorej je uvedené poradové číslo a najmä predpokladaný čas testovania. Osoba, ktorá sa chce nechať otestovať tak nemusí stáť v niekoľkohodinovom rade, stačí ak sa dostaví v očakávanom termíne (s niekoľkominútovou rezervou),“ vysvetľuje magistrát. Ak sa stane, že osoba vydávajúca kartičky nie je na mieste, volať môžete na telefónne č. 0908153900. Ak už kartičky nie sú, denná kapacita testovacieho miesta je vyčerpaná. Jedna osoba si nemôže vziať viac kartičiek.

foto ilustračná (pixabay.com)

V Topoľčanoch by vás mali otestovať aj cez víkend. Od pondelka do soboty, od 8.00 do 16.30 h Červený kríž testuje v Galérii mesta Topoľčany na Námestí M. R. Štefánika.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password