Stav v okrese Nitra je stále vážny: Hovorí sa o celoplošnom testovaní aj sprísňovaní opatrení

Sprísňovanie sa týka napríklad koncentrácie zákazníkov v obchodoch.

„My si nepomôžeme, keď zavrieme mesto, potrebujeme zavrieť celý okres,“ vraví primátor Nitry Marek Hattas.

Situácia je stále vážna, informoval dnes primátor aj prostredníctvom sociálnej siete. Krízový štáb Okresného úradu v Nitre preto odporúča Ústrednému krízovému štábu prijať opatrenie vedúce k obmedzeniu čo najväčšieho počtu výrobných prevádzok v okrese tak, aby vznikli čo najmenšie ekonomické straty. Odporúča tiež pravidelne pretestovávať zamestnancov. Musíme zabezepečiť , aby sa krivka ustálila,“ vraví primátor Nitry.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre by mal v blízkom čase vydať vyhlášku, ktorá sprísni aktuálne protiepidemiologické opatrenia. Týka sa to napríklad koncentrácie zákazníkov na predajnej ploche obchodných prevádzok.

foto ilustračná: pixabay.com

Škôlky by mali fungovať len pre deti rodičov, ktorí patria ku kritickej infraštruktúre.

V čo najväčšej miere sa odporúča využívať práca z domu, dôvod cesty do Nitry bude podľa dostupných informácií polícia kontrolovať prísnejšie. Mesto sa stále pripravuje na plošné testovanie, ktoré má prebiehať počas víkendu od 8. do 10. januára. Radnica chce diskutovať aj so starostami okolitých obcí, či sa vedia k testovaniu pripojiť. Podľa primátora Mareka Hattasa totiž nestačí testovať len v meste, treba pretestovať celý okres.

Na celoplošné testovanie sa v rámci dobrovoľníctva prihlásilo viac ako 650 ľudí, viac ako 100 je zo zdravotníctva.

Primátor tvrdí, že bude potrebných viac ľudí, stále je tak možné hlásiť sa prostredníctvom formulára. Pravdepodobne bude k diszpozícii približne 40 odberných miest, namiesto 2 dní sa však tento raz bude testovať 3 dni. Zvažujú aj drive-in miesta. Avizovaných je 60 tisíc testov, otázkou je koľko obcí z okresu sa zapojí. Armáda by však mala mať dostatok testov, ak by bol záujem enormný.

„Situácia vo fakultnej nemocnici je naďalej kritická,“ vraví jej riaditeľ Milan Dubaj.

Ide o nadregionálny problém, ktorý vyžaduje celoštátnu koordináciu. Ambulantných lekárov do nemocnice ešte nepovolali, ide zatiaľ o zálohu. Dnes vypadlo z pracovnej činnosti 8 lekárov. Počet zdravotníkov v karanténe sa denne pohybuje v počte 150 – 200. Včera bolo prijatých 24 nových pacientov, z toho 6 bolo transportovaných do iných zariadení. Momentálne je v nemocnici 195 COVID pozitívnych pacientov, z nich je 16 na umelej pľúcnej ventilácii. Za posledných 24 hodín zomrelo 10 pacientov. „Situácia je za čiarou,“ hovorí riaditeľ fakultnej nemocnice. Z pohľadu zdravotníkov je v okrese potrebný tvrdý lockdown, a to aj vo fabrikách.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password