Najviac prípadov je v Nitrianskom kraji: Spomína sa sprísnenie zákazu vychádzania aj poľné nemocnice

Počty hospitalizovaných stále výrazne pribúdajú. Zákaz vychádzania podľa odborníkov treba sprísniť.

foto (MZ SR)

3 041 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov (z 11 414 vykonaných testov) a 6 421 pozitívne testovaných antigénnymi testami (z 66 781 vykonaných testov), taká je bilancia za včerajší deň. Počty pozitívnych sa v jednotlivých krajoch podľa denných štatistík menia. Za utorok 29. decembra bolo najviac pozitívnych výsledkov zistených v Nitrianskom kraji (607), nasleduje Trenčiansky kraj (459), Prešovský (435), Košický (419), Trnavský (322), Bratislavský (303), Žilinský (256) a Banskobystrický (240). Pribudlo 82 úmrtí. „Celkový počet úmrtí ,na Covid‘ je 2 065 a celkový počet úmrtí ,s Covidom‘ je 507,“ doplnilo MZ SR. V nemocniciach je 2 899 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 2 606 ľudí. Pľúcnu ventiláciu alebo starostlivosť na JIS potrebuje približne 200 pacientov.

Do Nitry už prestali prijímať COVID pacientov z okolitých nemocníc.

O situácii v nitrianskej fakultnej nemocnici verejnosť včera večer informoval jej riaditeľ Milan Dubaj v Televízii Markíza. „Nitrianska fakultná nemocnica je koncovou nemocnicou a je kľúčovým zdravotníckym zariadením v regióne, čiže napriek enormne vážnej situácii naplnenosti, nemocnica musí zostať priechodná, tak pre COVID pozitívnych, ako aj COVID negatívnych pacientov,“ dodal riaditeľ a uviedol, že z 220 vyčlenených COVID lôžok je 180 obsadených, pričom denne pribúda 20 – 30 nových pacientov. Časť je úspešne prepustená, časť svoj boj s COVIDOM prehrá, hospitalizovaných je stále veľa.

Odborníci hovoria o „katastrofálnej situácii“.

Podľa biochemika Pavla Čekan, ktorý sa venuje aj vývoju testov na COVID-19, nie sú voľné lôžka, nemocnice sú pred kolapsom, zdravotníci sú vyčerpaní. Na sociálnej sieti uviedol, že ak nič neurobíme, o dva týždne možno očakávať ďalších 2000 chorých s ťažkým priebehom infekcie, ktorá si bude vyžadovať hospitalizáciu.

„Žiaľ, nemáme inú možnosť než tvrdý lockdown, požiadať o pomoc zahraničných zdravotníkov, či zvážiť výstavbu poľných nemocníc,“ upozorňuje Pavol Čekan.

foto ilustračná (unsplash.com)

O poľnej nemocnici hovorí aj Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia a pediater vo FN Nitra, ktorý bol počas prvej vlny členom krízového štábu. O jej zriadení podľa jeho slov uvažovali, ale na zriadenie nie je dostatočný zdravotný personál. „Predstavoval by si ju tak, že by v nej liečili len ľahké prípady. Nezrealizovali to aj preto, lebo nemáme dostatok zdravotníkov. Visolajský navrhuje, aby do poľnej nemocnice povolali súkromných lekárov. O najťažších covidových pacientov sa môžu starať len skúsení anestéziológovia,“ uvádza portál tvnoviny.sk.

Podľa nového vládneho nariadenia z 29. 12. by bolo možné v prípade mobilizácie v nemocniciach využiť aj ambulantných lekárov. ASL je proti.

Asociácia súkromných lekárov (ASL) sa však vyjadrila, že aj ambulantní lekári sú v COVID zóne a takmer polovica je v dôchodkovom veku. Zmena bola podľa ASL prijatá bez konzultácií s dotknutými lekármi a bez plánu, ako bude ambulantná starostlivosť pokračovať.

Aktuálna informácia!

O 14.00 na Okresnom úrade v Nitre zasadá krízový štáb. Zasadnutie na žiadosť riaditeľa FN Nitra inicioval primátor Nitry Marek Hattas. Hlavnými témami sú kritický stav zdravotného personálu v nemocnici a zvyšenie kapacít mobilných odmerných miest v meste

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password