Slávnostné zhromaždenie k výročiu Nežnej sa tento rok pre koronavírus nekoná. DAB pri tejto príležitosti vydáva spomienkovú knihu

Publikáciu uvedú do života čoskoro počas podujatia Noc divadiel.

foto: TV Nitrička

Minulý rok si Nitra okrúhle 30. výročie Nežnej revolúcie pripomenula tradičným slávnostným zhromaždením na pešej zóne pred Domom módy, ale aj podujatiami, ktoré sa konali v rámci celoslovenského Festivalu slobody.

Slovenskí študenti vyšli v Bratislave do ulíc už 16. novembra.

Bývalí študenti a pamätníci prišli počas minuloročného festivalu o svojich spomienkach porozprávať na pôdu Univerzity Konštantína Filozofa. V novembri ’89 žiadali školské reformy, dialóg, demokraciu a slobodu. „Mali sme strach, no držali sme sa za ruky a to nám dodalo odvahu,“ opísal pocity Radoslav Števčík, účastník študentskej demonštrácie z 16. novembra. „Revolúcia skončila slobodnými voľbami v roku 1990 a odvtedy zodpovedáme za svoje krajinu sami,“ dodal.

zdroj: Youtube Radoslav Stevcik

Aj v Nitre prebrali iniciatívu študetni, učitelia, ochranári a umelci.

„Pokúšali sme sa zbaviť moci Komunistickú stranu aj na pedagogickej fakulte, aj v meste Nitra. Nám sa to podarilo už 28. 11., kedy sme založili Fórum nestranníkov,“ povedal Ivan Mačura, osobnosť novembra ’89 a bývalý pedagóg UKF. Výsledkom ďalších demoštrácií bol celoštátny generálny štrajk, do ktorého sa 27. 11. zapojili obe nitrianske vysoké školy, obe divadlá a množstvo občanov.

Slávnostné zhromaždenie pri príležitosti spomienky na Nežnú sa v tento rok pre koronavírus nekoná.

Mesto si spomienku uctilo prostredníctvom sociálnej siete a položením venca k Pamätníku obetiam komunizmu pred mestským úradom. „Ďakujem priamym účastníkom revolučných dní, ako aj ďalším odvážnym ľuďom z celého bývalého Československa, ktorí sa neváhali postaviť totalitnému režimu napriek tomu, že riskovali nepohodlie, prenasledovanie štátnou políciou a život na okraji spoločnosti,“ Marek Hattas, primátor Nitry.

zdroj: fb Mesto Nitra

Prevažne z pohľadu divadelníkov Divadla Andreja Bagara sa na Nežnú môžete pozrieť už čoskoro v publikácii, ktorú vydáva DAB pri príležitosti 31. výročina revolúcie. Publikácia Nežná.nr vznikla vďaka autorkám Darine Károvej a Slavke Civáňovej. Obsahuje viac ako 100 fotografií, dokumentov a spomienok, ktoré boli minulý rok súčasťou rovnomennej výstavy. „Máme veľkú radosť, že publikácia k nám symbolicky dorazila z tlačiarní do divadla práve dnes ráno, v predaji bude v pokladnici DAB od 18. novembra 2020,“ uviedlo DAB.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password