Skončilo 2. kolo testovania Nitrianskeho okresu. K dispozícii zostávajú bezplatné OM, no pribudli aj platené

Minulotýždňové prvé kolo poslalo do karantény cez 2300 ľudí. Počty otestovaných aj pozitívnych v druhom kole klesli.

Foto ilustračná: Pixabay.com

Na odberné miesta (OM) prichádzalo menej ľudí, bolo menej pozitívnych výsledkov a skrátila sa aj čakacia doba v radoch pred testovacími miestami. „Počas troch dní od piatku do nedele sa v Nitre otestovalo 40.948 ľudí, z toho 417 bolo pozitívnych = 1.02 %,“ informoval primátor Nitry Marek Hattas. Počas 1. kola, ktoré sa v meste konalo od 8. do 10. januára otestovali spolu 43 716 ľudí, z toho 932 bolo pozitívnych, čo je 2,13 %. V týchto dátach boli zahrnuté aj testovania v priemyselnom parku.

To, že tentokrát prišlo menej ľudí, je podľa primátora pochopiteľné, keďže minulý týždeň malo pozitívny výsledok testu cez 900 ľudí, ktorí musia absolvovať karanténu. „Podstatné je, že pozitivita v našom meste klesla za jeden týždeň o polovicu. Dúfam, že si klesajúcu pozitivitu zachováme. Ďakujem všetkým za pomoc,“ dodal primátor.

Druhé kolo v Nitre prebehlo bez väčších problémov. Dlhšie rady sa štandardne tvorili najmä piatok po otvorení OM, kedy mnohých nepotešili nízke vonkajšie teploty. Počas víkendu sa už rady na viacerých miestach netvorili. Vybavenie čiastočne zjednodušila a skrátila aj aplikácia TrustOne, ktoré si viacerí pochvaľujú. Našli sa však aj odberné miesta, kde o tejto aplikácii testovací tím nevedel. V zozname odberných miest s aktualizáciou čakacích dôb bola uvedená aj poznámka, kde aplikáciu môžete využiť.

Foto ilustračná: Pixabay.com

Primátor Hattas ešte v piatok popoludní na sociálnej sieti uviedol, že že z viacerých strán eviduje požiadavky organizovať antigénové testovanie v meste tak, aby boli uprednostnené určité skupiny obyvateľstva. „Nesmierne si vážim prácu všetkých zamestnancov mestského úradu, škôl a škôlok, mestských firiem a firiem, ktoré zabezpečujú pre naše mesto služby vo verejnom záujme. Rovnako chovám v úcte aj prácu poslancov mestského zastupiteľstva,“ vyjadril sa, ale uprednostneniu, resp. zriadeniu špeciálnych odberných miest, ktoré by testovali len určité skupiny obyvateľov, nevyhovie. Išlo by podľa jeho slov o problém logistický (vzhľadom na problémy s obsadením OM zdavotníckym personálom) a tiež etický, v súvislosti s papalášizmom, ktorý sa v poslednej dobe často spomína.

Druhé kolo testovania sa 14. a 15. januára konalo aj v automobilke Jaguar Land Rover. Testovania sa zúčastnilo 4283 ľudí, z nich bolo 34 pozitívnych, čo predstavuje 0,79 percenta.

Minulý týždeň tu otestovali 4368 ľudí, 78 z nich bolo pozitívnych, čo predstavuje 1,79 %.

Vo Vrábľoch sa testovania zúčastilo cez 2000 cezpoľných

Mesto počas tejto soboty a nedele pretestovalo 5979 ľudí, s pozitívnym výsledkom odchádzalo 156 z nich. Ide o 2,61 %. Testovania sa zúčastnilo 3812 ľudí s trvalým pobytom vo Vrábľoch, pozitivita sa prejavila v 78 prípadoch. Cezpoľných bolo podľa radnice 2167, pozitívny výsledok malo 80 ľudí.

Do testovania sa zapojili aj všetky obce okresu

Okrem miest Nitra a Vráble do Okresu Nitra patrí aj 60 obcí. Niektoré začali testovať už v piatok. TV Markíza uvádza, že dnes 17. 1. bolo do 12. hodiny v okrese otestovaných 77 578 ľudí, z toho 932 z nich malo pozitívny výsledok testu, čo predstavuje 1,21 %. Počas 1. kola bolo v okrese otestovaných celkovo 95 558 ľudí, pozitívnych bolo vtedy 2329, išlo teda o 2,44 %.

zdroj: archív TV Nitrička

Počas pracovných dní bude v Nitre otvorených 5 odberných miest s antigénovými testami

Antigénové testovanie môžete stále podstúpiť v areáli Fakultnej nemocnice Nitra, na Agrokomplexe smerom k presscentru a u vojakov na Jeleneckej ulici. Od 11. januára opäť obnovil testovanie aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Všetky uvedené mobilné OM sú bezplatné a využívajú sa tu len AG testy.

Viacerých však prekvapil príves, ktorý sa objavil na Chrenovej pred Atletickým štadiónom. Výhodou je, že okrem peších OM funguje aj pre drive-in, teda priamo z auta. Poskytovateľ uvádza, že AG testy, ktoré sa tu požívajú, sú certifikované aj na Slovensku. Dostanete tiež certifikát, test však nie je zadarmo, stojí 22,50 €.

V budove amfiteátra Agrokomplexu pribudlo aj nové platené OM s RT-PCR testovaním.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password