Situácia v nitrianskej nemocnici je stabilizovaná, ale stále vážna

Riaditeľ nitrianskej fakultnej nemocnice Milan Dubaj situáciu stále hodnotí ako veľmi vážnu, no zároveň stabilizovanú.

COVID oddelenie FN Nitra (zdroj: MZ SR)

Počet pacientov sa pohybuje dlhodobo medzi 150 a 200, peak bol 220. Včera ráno bolo v nemocnici 186 pacientov, z toho 17 bolo hospitalizovaných na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny.

V poslednom týždni zaznamenali pokles ambulantných vyšetrení na covidovom príjme, ale súčasne z pacientov, ktorí vyhľadajú pomoc, je veľké percento vo vážnom zdravotnom stave. Výsledky plošného okresného testovania s klesajúcou mierou pozitivity na jednej strane prinášajú nádej, ale šéf fakultnej nemocnice opäť pripomína, že máme byť opatrní. Podľa jeho slov by efekt vychádzajúci z pravidelného testovania mohol byť viditeľný v nemocnici o 10 až 14 dní.

Riaditeľ FN Nitra Milan Dubaj a primátor Nitry Marek Hattas na tlačovej besede informujú o situácii po 3. kole plošného testovania v Okrese Nitra (zdroj: FB Televízia Nitrička – oficiálna stránka)

„Aj my sme sa – ako zdravotníci – naučili pracovať s takýmto množstvom pacientov,“ vraví Dubaj.

V nemocnici je vytvorených 12 až 13 ošetrujúcich jednotiek po 20 až 30 pacientov s pevnou organizačnou štruktúrou. Každý deň sa konajú dve porady, vývoj situácie neustále sledujú. Nemocnica je pripravená mať reprofilizovanú polovicu z celkovej kapacity lôžok.

Medzi prvou a druhou vlnou koronavírusu sa FN Nitra technicky zabezpečila monitormi, ventilátormi, školeniami personálu či doslova „brannými cvičeniami“. Preto ich vraj v nemocnici nie veľmi prekvapila enormná spotreba kyslíka, ktorú vedeli vyriešiť pridaním mobilnej kapacity kyslíka.

FN Nitra (foto: TV Nitrička)

Každý štvrtý pozitívny človek ochorenie neprežil.

„V priebehu decembra prešlo nemocnicou viac ako 600 pacientov s ochorením COVID-19. Mortalita bola 25 až 30-percentná. To znamená, že každý štvrtý človek ochorenie neprežil. Január vyzerá ešte horšie. Prekročíme hranicu 700 pacientov. Mortalita je podobná ako v decembri,“ uviedol Dubaj. V súčasnosti sa už vracajú aj zdravotníci po prekonaní ochorenia COVID-19. Riaditeľ oceňuje ich statočnosť, pretože mnohí po chorobe ešte nie sú v stave plnej pracovnej schopnosti, napriek tomu nastupujú do zamestnania.

Mohlo by vás zaujímať:

Okresný krízový štáb rozhodol, že nemocnica bude môcť povolať zdravotníkov z ambulancií
Najviac prípadov je v Nitrianskom kraji: Spomína sa sprísnenie zákazu vychádzania aj poľné nemocnice

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password