Špecializovaná nemocnica sv. Svorada má denne približne 4 – 5 prekladov pacientov z fakultnej nemocnice

Očakáva sa, že vplyvom plošného testovania v okrese sa môže znížiť počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v horizonte 2 týždňov.

V Špecializovanej nemocnici sv. Svorada na Zobori bolo dnes doobeda 39 pacientov s ochorením COVID-19. Pacientov, ktorých stav si vyžaduje pľúcnu ventilácu, tu nemajú. Na základe dohody s nitrianskou fakultnou nemocnicou ich odosielajú na Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny FN Nitra. Spolupráca s FN v meste funguje podľa zoborskej nemocnice dobre, denne sem z FN Nitra preložia približne 4 – 5 covidových pacientov.

V súčasnosti majú 44 reprofilizovaných kyslíkových lôžok, z toho 3 JIS lôžka.

Zoborská nemocnica pozitívne vníma aj vytvorenie tzv. červenej nemocnice v Galante, ktorá od 7. januára funguje najmä pre pacientov s ochorením COVID-19: „Reprofilizovanie nemocnice v Galante len pre pacientov s ochorením COVID-19 pomohlo stabilizovať kritickú situáciu v Nitrianskom kraji, čo sa týka nutnosti hospitalizácií pacientov s ochorením Covid-19“.

COVID oddelenie FN Nitra (zdroj: MZ SR)

COVID oddelenie na Zobori vzniklo 22. októbra 2020, odvtedy tu hospitalizovali 198 covidových pacientov, 67 z nich prepustili, 39 pacientov zomrelo.

„Od 1.1 . 2021 bolo hospitalizovaných 45 pacientov, z toho prepustených domov 35, čo činí
77,7 % a úmrtie bolo u 11 pacientov, čo činí 24,4 %,“
uviedla Soňa Hazuchová zo sekretariátu nemocnice. Koronavírus aj tu zasahuje do pracovného procesu. K dnešnému dňu je z 314 zamestnancov 64 PN, OČR alebo v karanténe. Zároveň prebieha aj vakcinácia zamestnancov, očkovanie podstúpilo už 130 pracovníkov.

Nemocnica sa súčasne zapojila do plošného antigénového testovania Okresu Nitra. „Rozhodnutie uskutočniť plošné testovanie v okrese Nitra schvaľujeme a považujeme za účinný krok k zlepšeniu epidemiologickej situácie. Naša nemocnica sa aktívne zúčastnila všetkých troch kôl bez nároku na finančnú refundáciu zo strany mesta,“ reaguje nemocnica sv. Svorada. „Sme jednoznačne za zavedenie tvrdého lockdownu v Nitrianskom okrese, uvedomujúc si aj možné závažné ekonomické následky, ktoré však nemôžu prevážiť obete na zdraví a životoch zdravotníkov, ktorí sa s plným nasadením snažia kritickú situáciu zvládnuť,“  uviedol začiatkom januára riaditeľ nemocnice Plamen Kabaivanov, pričom dodal, že rozsah epidémie v tom čase presahoval možnosti a kapacity zdravotníckeho systému. Situácia si vtedy vyžadovala mobilizáciu na úrovni mesta, okresu, VÚC aj štátu.

Riaditeľ FN Nitra Milan Dubaj a primátor Nitry Marek Hattas v pondelok 25. 1. na tlačovej besede k zhodnoteniu plošného testovania uviedli, že jeho prínos sa v nemocnici môže pozitívne prejaviť o 10 až 14 dní.

Tento názor zdieľa aj vedenie zoborskej nemocnice: „Očakávame, že plošné testovanie v našom okrese zníži počet hospitalizovaných s diagnózou Covid 19 v horizonte 2 týždňov“.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password