Ruší sa veková hranica pre očkovanie. V Covid automate máme prvé žlté okresy

Podľa regionálneho Covid automatu (celonárodné varovanie bolo vypnuté, uplatňuje sa regionálne riadenie) budeme mať od nasledujúceho pondelka 24. mája na Slovensku už aj prvé žlté okresy. Čakáreň je otvorená aj pre 16-ročných.

zdroj: MZ SR

Medzi okresy s najlepšou epidemickou situáciou – žlté okresy v 1. stupni ostražitosti – patria Topoľčiansky a Hlohovecký. Medzi 13 oranžovými v 2. stupni ostražitosti bude väčšina okresov Nitrianskeho kraja. Ide o Nitru, Nové Zámky, Šaľu a Zlaté Moravce. Doplnia ich Bratislava I – V, Dunajská Streda, Liptovský Mikuláš, Partizánske, Prievidza, Rožňava, Senec, Žarnovica a Žiar nad Hronom. Medzi 47 ružových v 1. stupni varovania budú patriť Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Komárno, Košice I – IV, Košice-okolie, Levice, Levoča, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Rimavská Sobota, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trenčín, Trnava, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina, Zvolen. Červených v 2. stupni varovania bude 17: Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Prešov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Skalica, Turčianske Teplice. A bordové v 3. stupni zostávajú okresy Myjava a Sobrance.

V slovenských nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 796 pacientov s Covidom alebo podozrením naň, z nich potvrdené ochorenie má 672 ľudí. Na JIS je 81 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 90 osôb. Počty pozitívnych stále klesajú. Na Slovensku naďalej významne prevažuje britský variant vírusu. Z aprílových pozitívnych vzoriek bol potvrdený sekvenovaním v 1145 prípadoch, čo je takmer 97,4 %. Juhoafrický variant bol zistený v 7 prípadoch, indický v 1.

Na orientáciu v pravidlách, ktoré sú platné pre konkrétne zaradenie okresov, ministerstvo odporúča sledovať aplikáciu Covid automat.

zdroj: ÚVZ SR

Ďalšiu zmenu prinieslo zrušenie vekovej hranice v Čakárni

O zmene, ktorá platí od 19. 5. informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Po novom sa do Čakárne môžu registrovať všetci záujemci o vakcináciu, ktorí dovŕšili 16 rokov. „Veková hranica v Čakárni bola zrušená, ľudia vo veku 16 a 17 rokov dostanú vakcínu od Pfizer/BioNTech a ľudia nad 18 rokov dostanú vakcínu od Pfizer/BioNTech alebo od Moderny,“ dopĺňa rezort. Prvú dávku dostal 1 455 553 ľudí, druhou dávkou vakcíny bolo zataľ na Slovensku zaočkovaných 692 237 ľudí. Aktuálne sa očkuje približne 20 tisíc ľudí denne. V spolupráci so samosprávnymi krajmi prebieha aj očkovanie mobilnými výjazdovými jednotkami. Nitriansky kraj pred časom zisťoval záujem o tento spôsob vakcinácie prostredníctvom obcí. Podľa ministerstva je výjazdová vakcinácia vo fáze prípravy.

V súvislosti s cestovaním cez hranice vznikajú problémy s očkovacím certifikátom.

„Tí, ktorí sa budú očkovať od soboty, už dostanú nový dvojjazyčný certifikát,“ informoval minister zdravotníctva Lengvarský. Od pondelka má byť na korona.gov.sk sprístupnená kolonka na vyžiadanie certifikátu, ktorý záujemcovi o vakcináciu príde do e-mailu. Má ísť o dočasný certifikát. Podľa slov ministra bude jeho európska podoba spustená 26. júna.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password