Prišla vám SMS, že ste pozitívny, no testovať ste sa neboli? Takto znie vysvetlenie

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že nie je dôvod vytvárať konšpiračné teórie.

foto ilustračná (pixabay.com)

V komentároch na sociálnych sieťach sa už nejaký čas množia reakcie ľudí, ktorí tvrdia, že im prišla SMS správa o pozitívnom výsledku testovania na COVID-19, no testovať sa neboli, prípadne, že poznajú niekoho, komu sa stalo niečo podobné.

Vzhľadom na aktuálnu zhoršujúcu sa situáciu s koronavírusom na správy už zareagovalo aj Ministerstvo zdravotníctva SR.

„Ľudia majú tendenciu o tom špekulovať a spochybňovať kvôli tomu systém testovania, preto je dôležité sa tomu venovať,“ uvádza rezort. Podobné prípady preverovali spolu s Národným centrom zdravotníckych informácií.

foto ilustračná (pixabay.com)

Vysvetlenie je podľa ich vyjadrenia jednoduché.

„Ľudia niekedy robia preklepy pri zadávaní svojho telefónneho čísla, preto sa môže stať, že SMS-ka príde na číslo niekoho iného,“ vysvetľuje rezort zdravotníctva. Už dlhšie sa spomína, že personál úradov verejného zdravotníctva aj zdravotníci pracujú na plné obrátky, preto ak vám príde správa o negatívnom výsledku testu a na teste ste neboli, ministerstvo tvrdí, že môžete byť pokojní a správu jednoducho ignorovať.

„Ak by vám náhodou prišla SMS-ka s pozitívnym výsledkom testu a na teste ste neboli, bude vám ešte volať ÚVZ, s ktorým si vysvetlíte, že pravdepodobne došlo k chybe pri zadávaní čísla – ÚVZ potom dohľadá osobu, ktorej daný test prislúcha,“ vysvetľuje druhý model situácie ministerstvo, pričom pripomína, že nie je dôvod vytvárať konšpiračné teórie. Systém rozposiela SMS-ky automaticky, pri vysokom počte testov sa teda podľa rezortu chyby a preklepy stávajú, za čo sa ospravedlňuje.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password