Predvolebná kampaň je v plnom prúde: Niektorí kandidáti na primátora sa sťažujú na neférový prístup

Radnica odkazuje na Zásady hospodárenia a nakladania s majetkom mesta. Zamietavú odpoveď by dostali všetci účastníci kampaní.

zdroj: TV Nitrička

Neférový prístup zo strany radnice?

Súčasný mestský poslanec a kandidát na primátora Štefan Štefek si chcel napríklad v rámci kampane prenajať priestory mestského kultúrneho domu, čo mu mesto neumožnilo. Mestské priestory chcel využiť na divadelnú inscenáciu ochotníckeho divadla s prestavením svojho tímu kandidátov na poslancov.

„Napriek riadne doručenej žiadosti, mi mesto listom oznámilo, že tieto priestory mi neprenajme z dôvodu, že svoje kultúrne zariadenia neprenajíma na politické podujatia,“ uviedol Štefan Štefek.

Podobnú skúsenosť má aj tím kandidáta na primátora Igora Kršiaka. Jedna z kandidátok na poslankyňu požiadala o využitie priestorov Kultúrneho domu v Dražovciach na stretnutie s Nitranmi. Vedenie mesta aktivitu nepovolilo.

Povolenie na organizovanie Nitrianskeho Októberfestu na Svätoplukovom námestí však nezískal ani ďalší kandidát na post primátora, súčasný mestský poslanec Pavol Obertáš.

Na druhej strane podľa slov Štefeka súčasný primátor schválil svojej politickej strane užívanie verejného priestranstva na Chrenovej. Domnieva sa, že ide o dvojaký meter a protiprávne konanie.

Po analýze právnickej firmy, ktorá jeho stanovisko potvrdila, sa rozhodol podať podnet na prokuratúru.

Štefekovi kandidáti na poslancov už majú v aktuálnej kampani skúsenosti aj s poškodením majetku. Jedna kandidátka mala prepichnuté pneumatiky na aute a kandidátovi niekto poškriabal auto hanlivým nápisom.

Podrobnejšie v reportáži Jozefa Juríka

Radnica sa bráni: Zákaz organizovať politické akcie v kultúrnych domoch majú všetci politici a účastníci kampane

Oprávnenie primátora regulovať prevádzku v kultúrnych zariadeniach mesta Nitry vyplýva z platného znenia Zásad hospodárenia a nakladania s majetkom mesta, ktoré vydalo nitrianske mestské zastupiteľstvo s platnosťou od septembra 2011.

„Primátor mesta samostatne rozhoduje vo vzťahu k majetku mesta o nájme kultúrnych domov, kultúrneho centra, kultúrno-spoločenského centra, Synagógy, Amfiteátra, športových objektov a areálov Mestského kúpeľa, Letného kúpaliska, Mestskej haly a Tenisových kurtov na Chrenovej, ktorého trvanie s tým istým nájomcom neprekročí desať dní v kalendárnom mesiaci,” spresnil magistrát.

Podľa radnice dostal v auguste zamietavú odpoveď aj poslanec za SMER-SD Marián Kéry, keď žiadal o prenájom Amfiteátra pod Zoborom. A z rovnakého dôvodu neorganizuje politické akcie v mestských kultúrnych zariadeniach ani súčasný primátor Marek Hattas.

„Podstatné je, že podmienky sú pre všetkých kandidátov rovnaké a primátor má na reguláciu politických akcií v mestských kultúrnych zariadeniach právo, ktoré vyplýva zo Zásad hospodárenia,“ mieni magistrát.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password