Počas volieb sa preverovali aj podnety na nekalú kampaň. V Nitre bola účasť nižšia, ako sa očakávalo

Podozrenia na kampaňovanie vychádzali zo statusov kandidátov na sociálnych sieťach. Podľa predpokladov by výsledky volieb do VÚC mohli byť spracované do 1. hodiny po polnoci.

obr. ilustračný: pixabay.com

Voľby v NSK sú pokojné, komisia riešila sťažnosti na nekalú kampaň

Voľby v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) majú aj krátko pred zatvorením volebných miestností pokojný priebeh. Pre TASR to povedal predseda volebnej komisie NSK Tibor Ujlacký.

Ako doplnil, členovia komisie mali tri výjazdy do obvodných i okrskových komisií po celom kraji.

„Odvšadiaľ nám hlásili pokojné voľby. Nezaznamenali sme žiadne vážne podnety. Riešili sem iba sťažnosti na nekalú volebnú reklamu. Šlo o statusy niektorých kandidátov na sociálnych sieťach, ktoré však neboli sponzorované, ale súkromné. Po konzultácii s ústrednou volebnou komisiou sme tieto podnety vyhodnotili ako neopodstatnené. Zákona o voľbách by bol porušený iba vtedy, ak by šlo o platenú kampaň,“ vysvetlil Ujlacký.

Odhadovať volebnú účasť je podľa jeho slov veľmi ťažké.

„Niekde sa vytvárali rady, čo mohlo opticky vytvárať dojem, že záujem o voľby je vysoký. Ale často šlo iba o dočasnú kumuláciu ľudí. Vo väčšine volebných okrskoch zaznamenali zvýšenú účasť ráno. Cez deň chodilo menej ľudí a teraz večer zasa počet voličov vo volebných miestnostiach stúpol. Reálne čísla budeme poznať až neskôr. Predpokladám, že výsledky volieb do NSK by sme mohli mať spracované približne do jednej hodiny po polnoci,“ dodal Ujlacký.

Účasť na voľbách v Nitre zaostala za očakávaniami

Spojené voľby v Nitre mali pokojný priebeh, vážnejšie problémy jednotlivé volebné komisie nehlásili. Potvrdil to hovorca mesta Tomáš Holúbek. V priebehu dňa sa miestami tvorili dlhé rady pred volebnými miestnosťami.

Napriek očakávaniam však volebná účasť nebude rekordná, domnieva sa na základe informácií z jednotlivých volebných okrskov Holúbek.

„V podvečerných hodinách dosahovala účasť okolo 30 až 35 percent, určite sme mali vyššie očakávania,“ povedal. V meste pod Zoborom bolo zriadených 71 okrskov. V zoznamoch bolo zapísaných celkovo 66.693 oprávnených voličov vrátane 4136 prvovoličov. Špeciálna komisia navštívila deväť ľudí v domácej izolácii s ochorením COVID-19, ktorí si vyžiadali prenosnú urnu.

Televízia Nitrička

Forgot Password