Pravoslávni veriaci slávia Štedrý deň

Väčšina Slovenska sa dnes pomaly pripravuje na návrat k bežnému pracovnému týždňu a povinnostiam, ktoré vystriedajú obdobie sviatkov. Ale nezabúdajme, že dnes – 6. januára – pravoslávni veriaci podľa juliánskeho kalendára oslavujú Štedrý deň.

Sviatky pravoslávnych veriacich, ktorých na Slovensku tvoria najmä príslušníci rusínskej či ukrajinskej národnosti, začínajú 6. januára (podľa juliánskeho kalendára 24. decembra). Predsviatočné obdobie sprevádza prísny pôst, pričom Štedrá večera by mala byť síce viacchodová, ale stále pôstna.

Podľa etnologičky Kataríny Nádaskej mnohé rusínske rodiny dnes oslavujú Vianoce dvakrát – 24. decembra aj 6. januára. Prispôsobujú sa tak zvyklostiam vo väčších mestách.

K štedrovečernému stolu sa podľa tradícií sadá po tom, ako na nebo vyjde prvá hviezda. K zvyklostiam pred večerou patrilo aj umývanie sa v studenej vode alebo v potoku. Gazda ešte pred zasadnutím k stolu zašiel do maštale, kde opatril zvieratá a slama z maštale sa dávala pod prestretý stôl. Bola to symbolika toho, že aj Kristus sa narodil na slame. Na stole, od ktorého sa počas večere nevstáva, sa zvyčajne nachádzajú pokrmy z cesnaku, strukovín, hríbov, zemiakov či kapusty. Jedávajú sa tiež bobaľky s makom, plnené pirohy, sušené ovocie a polievka z húb, sušených sliviek – slivčanka alebo mačanka. Ryba so šalátom sa jedávala až po druhej svetovej vojne.

K sviatkom patrí prísny pôst, niekoľkochodová večera a bohoslužby.

Pred večerou (niekedy už 23. decembra) sa slávia tzv. cárske časy s čítaním bohoslužobných textov. Poobede alebo podvečer sa slávi večiereň s liturgiou sv. Bazila Veľkého, ku ktorej patria starozákonné čítania ohlasujúce alebo predpovedajúce Kristovo narodenie. Neskoro večer veriaci slávia tzv. veľké povečerie, na ktorom sa posväcuje chlieb, pšenica, víno a olej.

7. januára sa oslavuje sviatok narodenia Ježiša Krista. 8. január je sviatok presvätej Bohorodičky a 9. január patrí sviatku sv. mučeníka Štefana. Nový rok pravoslávna cirkev oslávi až 14. januára. Podobne ako u katolíkov počas sviatkov nechýba vianočný stromček, darčeky a koledy. O ďalších zvyklostiach a tradíciách sa dočítate v článku Sviatky národnostných menšín na Slovensku v minulosti a dnes.

Pravoslávne Vianoce však sprevádza aj charakteristický pozdrav „Christos raždajetsja!“ (Kristus sa rodí) a odpoveď „Slavíte jeho!“ (Oslavujte ho).

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password