Povinné predprimárne vzdelávanie spôsobí ďalší nápor na kapacity škôlok

Sieť materských škôlok v Nitre má fungovať formou takzvaných obvodov.

foto ilustračná (pixabay.com)

Školky budú od septembra budúceho roka povinné pre všetky deti vo veku 5 rokov. Cieľom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR je zabezpečiť rovnaké možnosti už v úvode vzdelávacieho obdobia dieťaťa.

Pre niektoré materské školy to však znamená tlak na kapacity priestorov.

Ten v Nitre nedávno zmiernila nová škôlka v bývalých zoborských kasárňach na Dobšinského ulici. Zmiernenie potvrdil aj hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek. Táto materská škola vie poskytnúť priestor pre 144 detí.

Zložitejšia situácia je v škôlkach, ktoré sa nachádzajú v okrajových častiach.

Problém môže byť napríklad v školskom zariadení v Janíkovciach, či v mestskej časti Dražovce. V prípade, že rodič nenájde miesto pre svoje dieťa v žiadnej verejnej materskej škole, sankciám čeliť nebude. Dieťa môže byť vzdelávané aj individuálnou formou – doma, alebo v neštátnom zariadení. Dodatočná úprava zákona má zabezpečiť, aby pri nedostatku miesta v spádovej škôlke, dieťa mohlo navštevovať zariadenie v niektorej z najbližších obcí.

Sieť v Nitre bude fungovať na základe takzvaných obvodov.

„To znamená, že keď žijete v nejakom obvode, tak máte určenú jednu škôlku, ktorá vás musí prijať. V prípade, že by sa naozaj stalo, že škôlka bude naplnená a bol by problém, tak ešte je tam záložná škôlka, tiež v blízkosti miesta, kde dieťa býva,“ vysvetlil hovorca mesta.

Podrobnosti o téme si pozrite v televíznej reportáži Saši Brixovej.

Televízia Nitrička

Forgot Password