Na Hôrke vznikla nová škôlka. Ponúka priestor pre desiatky detí

V objekte Základnej školy Na Hôrke dnes slávnostne otvorili novú škôlku.

Deti z nitrianskeho sídliska Diely už o pár dní nastúpia do vynovených priestorov novovzniknutej materskej školy. Tá sa nachádza priamo v objekte miestnej základnej školy a ponúka priestor pre 45 detí. Spolu s novou škôlkou, ktorá vznikla v kasárňach pod Zoborom, sa v Nitre tento rok podarilo navýšiť kapacitu materských škôl celkovo o 200 nových miest.

Renovácia interiéru, nový výťah, vybudovanie detského i dopravného ihriska a ďalšie exteriérové úpravy stáli 290-tisíc eur.

Samotné mesto sa však na projekte podieľalo len piatimi percentami z celkových nákladov. Formou spolufinancovania tak prispelo sumou 14 500 eur. Zvyšnú časť peňazí získala radnica z fondov Európskej únie, konkrétne z Integrovaného regionálneho operačného programu. Rekonštrukcia prebiehala vo viacerých etapách od novembra 2019.

Základná škola Na Hôrke sa prezentuje ako zariadenie rodinného typu, vybudovanie škôlky priamo v objekte tomu výrazne prispelo.

„Deti tu budú navštevovať škôlku a plynule na tom istom mieste budú pokračovať na základnej škole. Zároveň je to aj istota pre riaditeľa školy, že bude mať deti v prvých ročníkoch a môže si tak nastaviť vyučovací proces. Takže tento model, keď je v základnej škole zaintegrovaná aj materská škola, je veľmi dobrý,“ zhodnotil nastavenú ideu primátor mesta Marek Hattas.

Dopyt po miestach v škôlke je pod Zoborom, podobne ako v ostatných väčších mestách, veľký. Aj preto je podľa primátora nutné neustále budovať nové kapacity. „Mesto sa rozrastá, obyvateľov je viac aj na sídliskách. Aby v našom meste ľudia chceli bývať, je naozaj veľmi dôležité mať vybudovanú dobrú infraštruktúru, a k tomu patria aj škôlky s dostatočnou kapacitou. Na Dieloch dnes žije mnoho mladých rodín, ktorým nová škôlka uľahčí bežné fungovanie,“ povedal primátor.

Škôlka Na Hôrke ponúka dve útulné triedy aj izolačnú miestnosť.

Podľa Hattasa sú v súčasnosti všetky mestské školské zariadenia pripravené na nový školský rok. Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu však musel zriaďovateľ prijať viaceré bezpečnostné opatrenia: „V tejto novej škôlke máme aj miestnosť, v ktorej by deti mohli byť v prípade potreby v izolácii. Toto by bolo ideálne mať aj na ostatných školách, uvidíme, ako nám to dovolia kapacity.“ Okrem iného má škôlka na Dieloch aj výťah, evakuačné schodisko a kompletne zrekonštruované sociálne zariadenia. V areáli zas pribudli oddychové prvky a zeleň, zaujímavosťou je tiež tzv. pocitový chodník aj exteriérová učebňa.

V uplynulých mesiacoch vznikla v Nitre i Materská škola Dobšinského, vybudovaná bola za takmer tri milióny eur. V areáli bývalých kasární na Zobore ponúka priestor v šiestich triedach po 24 detí. „Zápisy do tejto škôlky sa očakávajú v prvej polovici septembra,“ spresnil hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password