STOP plytvaniu potravinami

Až tretina celosvetovej produkcie potravín skončí ako odpad v kontajneroch, tomu však bude koniec. Veľké nákupné centrá na Slovensku budú mať povinnosť darovať potraviny po dátume trvanlivosti do charít a potravinovej banky.

V dnešnej dobe už takmer každý z nás registruje, či už vďaka organizáciám, zbierkam alebo dobrovoľníkom, že Slovensko aj celý svet žije na ekologický dlh. Tento rok sme ho dosiahli o 4 dni skôr, čo sa môže zdať pre bežného človeka v našej krajine zanedbateľné, no v globále hovoríme o alarmujúcej situácii. V praxi to totiž znamená, že spotrebujeme viac, ako dokáže príroda nahradiť. Tieto dlhy vznikajú aj kvôli plytvaniu surovinami ako je voda a jedlo.

Zdroj: Pixabay.com

Skutočnosti si uvedomuje aj Slovenská republika, preto bol podaný návrh k povinnému darovaniu potravín. Ten pochádza z dielne SNS. „Plytvanie potravín je veľmi vážna vec. Verili by ste, že ročne sa na Slovensku vyhodí viac ako 700 000 potravín do kontajnera? A pritom na druhej strane si 15 % rodín na Slovensku nemôže dovoliť každý druhý deň riadny obed. Na jednej strane plytváme, no na druhej strane máme aj hladných ľudí. Preto sme navrhli, aby obchodné reťazce väčšie ako 400 m2, mali povinnosť odovzdávať potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti. Tým potravinám naozaj nič nie je, pretože ide najmä o cestoviny, konzervy, múku a cukor,“ hovorí Eva Antošová, poslankyňa NR SR.

Zdroj: Pixabay.com

Prvotný návrh prešiel v druhom čítaní mnohými zmenami, no hlavná myšlienka zostáva nemenná – reťazce budú povinné odovzdávať suroviny. Tie sa prerozdelia tým, ktorí to najviac potrebujú.

Na platnosť zákona si však budú musieť počkať do 1. januára 2024.

Dôvodov, prečo budeme musieť čakať 4 roky, je niekoľko. Ten rozhodujúci spočíva vo vytvorení alebo prispôsobení skladovacích kapacít. „Hlavným cieľom tieto myšlienky je, aby čo najmenej ľudí trpelo hladom,“ informuje Antošová.

Skupiny ľudí, ktoré pociťujú nedostatok, sú rôzne. Môže ísť o jednotlivcov, ako sú starší alebo osamelí ľudia, o rodiny s deťmi, prípadne o jedného dospelého s dieťaťom.

Enormné plytvanie jedlom by teda malo byť novým zákonom obmedzené. Nezabúdajme ani na tie naše – vlastné domácnosti. Čím viac ľudí sa zapojí, tým väčší výsledok časom budúce generácie uvidia.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password